Konut satışında senet kullanımı düştü!

Konut satışında senet kullanımı düştü! Konut satışında senet kullanımı düştü!

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Haziran 2019 sonuçları açıklandı. Verilere göre; Haziran ayında, banka kredisi kullanım oranı bir önceki ay ile aynı kalırken, senet kullanımı 5 puan düştü.REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ Haziran 2019 sonuçları açıklandı. Haziran ayı sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, “Faizlerin yüksek seviyede olması sektörde dönem bazlı durgunluğa neden olabiliyor. Mayıs ayında yüzde 14 olan banka kredisi kullanım oranının Haziran ayında da aynı kalması, sektörün yükselen konut kredisi faizlerinden olumsuz etkinlenmeye devam ettiğini gösteriyor. Faiz oranlarının düşüşe geçmesiyle, konut kredisi kullanımı yeniden artacaktır” diye konuştu.

Sonuçlar hakkında sözlerine yer verilen REIDIN Genel Müdürü Alp Çapa ise, “REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0.54, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 2.48 oranında artış gerçekleşti. Haziran ayında yabancı yatırımcıya yapılan satışlar yüzde 7 oranında olup, bu satışlarda ağırlıklı olarak 1+1 özellikteki konut tipi tercih edildi. Satışlardaki konut bedeli ödeme yöntemlerine bakıldığında peşinatlı alım yüzde 50, senet kullanımı yüzde 36, banka kredisi kullanımı ise yüzde 14 oranında gerçekleşti. Mayıs ayına göre Haziran ayında peşinatlı alımda yüzde 10'luk bir artış, senet kullanımında yüzde 10'luk bir azalış oldu“ dedi.

Yeni konutlarda fiyat artışı yüzde 0.54

Kamuoyunda ‘markalı projeler’ olarak adlandırılan, ağırlıklı olarak kurumsal gayrimenkul şirketlerinin ürettiği konutlar üzerinden geliştirilen ‘REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ sonuçlarına göre; Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0.54, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.48 ve endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına göre ise yüzde 86 oranında nominal artış gerçekleşti..

Yabancılara satılan konutların yüzde 33’ü 1+1

Haziran ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 7’lik (son 6 aylık ortalama yüzde 7) kısmı yabancı yatırımcılara yapılırken, bu satışlarda yüzde 33 oranında 1+1 özellikteki konutlar tercih edildi.

Peşinat oranı yüzde 50’ye yükseldi

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde; Haziran ayında peşinat kullanımının yüzde 50, banka kredisi kullanımının yüzde 14 ve senet kullanım oranının yüzde 36 seviyesinde gerçekleştiği görüldü. Mayıs ayında peşinat kullanımı yüzde 45, senet kullanımı yüzde 41, banka kredisi kullanımı ise yüzde 14 oranında gerçekleşmişti.


Stok erime hızı yüzde 1.50

Yeni Konut Fiyat Endeksi, Haziran ayı stok erime hızı rakamları değerlendirildiğinde adet bazlı stoklarda yüzde 1.50 oranında erime gözlendi. Haziran ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 63’ü bitmiş, yüzde 37’si bitmemiş konut stoklarından oluştu.
 

Markalı konut projelerinin yüzde 7'si yabancılara satıldı!