Konut satışında yeni hedef İspanya!

Konut satışında yeni hedef İspanya! Konut satışında yeni hedef İspanya!

Yabancıya konut satışında dünyanın en büyük pazarlarından biri olan İspanya’da 2017 yılında 61 bin 500 konutun satışı gerçekleşti. Türk girişimciler İspanya pazarında yer almayı hedefliyor.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Avrupa’da yabancı yatırımcıya konut satışında Türkiye'nin en büyük rakibi İspanya oldu. İspanya'da 2017 yılında yabancılara 61 bin 500 konut satıldı. 

En büyük rakip İspanya

Türkiye'de ise 2018’in ilk  çeyreğinde yabancılara 5 bin 298 konutun satışı gerçekleşti. Türkiye’deki pazarın 3 katı büyüklüğe sahip olan İspanya, Türk girişimcilerin radarına girdi. Yabancı yatırımcıların en çok tercih ettiği iller sırasıyla İstanbul, Antalya ve Bursa olurken, İspanya’da Madrid, Barcelona, Alicante ve Malaga şehirleri oldu. 

Hedef 90 milyon Euro’luk iş hacmi

Ülkemizde 14 yılda 74 ülkeden binlerce kişiyi ev sahibi yapan Antalya Homes, İspanya’nın Malaga kentinde, Spain Homes markasıyla ofis açtı. İspanya pazarında ev satmaya hazırlanan firma, 5 yıl içinde 14 ofis açmayı ve yıllık 90 milyon Euro’luk iş hacmine ulaşmayı planlıyor.

Küresel gayrimenkul piyasası

Spain Homes Kurucu Ortağı Özkan Tekçe, İspanya pazarında liderliği istediklerini açıkladı. Tekçe, “Türkiye gayrimenkul pazarında ve özellikle yabancıya konut satışında edindiğimiz tecrübeyi İspanyada faaliyet gösterecek olan yeni yatırımımız Tekce Overseas SA bünyesindeki Spain Homes markasına aktaracağız. Yüksek işsizlik oranındaki hızlı düşüş, 2019 yılı için yüzde 2,5’lik büyüme beklentisi ve emlak fiyatlarının halen kriz önceki döneme göre düşük seviyede seyretmesi İspanya’yı konut satın almak için cazip bir ülke haline getiriyor. İspanya aynı zamanda Golden Visa programı ile de Avrupa Birliği dışındaki alıcılar için önem arz ediyor. İspanya’da 5 yıl içinde 14 ofis açıp yıllık 90 milyon Euro’luk iş hacmine ulaşmayı hedefliyoruz. Kısa sürede İspanya başta olmak üzere pazara yön veren diğer ülkelerde açacağımız şubelerle, küresel gayrimenkul piyasasının önemli bir oyuncusu olmak istiyoruz” açıklamasında bulundu.

pus