13 / 08 / 2022

Konut satışına yeni şartlar geliyor!

Konut satışına yeni şartlar geliyor!

Tüketicilerin korunmasına ilişkin tedbirlerin alınmasını içeren kanun teklifi Meclis Genel Kurulu tarafından kabul edildi. Peki konut satışında yeni şartların da yer aldığı düzenleme ile ilgili neler netleşti? İşte ayrıntılar...Tüketicilerin korunmasına yönelik adımlar atılmaya başlandı. Meclis Genel Kurulu tüketicilerin korunmasına ilişkin yasayı onayladı. Söz konusu karar kapsamında, Tüketici Hakem Heyetlerinin tekrardan yapılandırılmasından ön ödemeli satışı gerçekleşen konutlara kadar pek çok yeni düzenleme yer alıyor.

Konut satışına yeni şartlar geliyor!

Konut satışı işlemlerinde yeni koşullar geliyor. Teslim süresi azami 48 ay olacak. Yasalaşan teklife göre tüketicilere ön ödemeli olarak satışı yapılan konutun teslim süresi 48 ayı doldurmayacak.

Devre tatil sözleşmelerinde sadece kat mülkiyeti kanununda dorultusunda istenilen esaslar dikkate alınacak ve sözleşmelerde azami süre 10 sene olacak. 10 sene sonunda sözleşme alıcı tarafından feshedilebilecek. Cayma süresi içinde kredi borcunun tamamını erken ödeyenler tahsis ücreti ödemesi yapmayacak. Ön ödemeli devre tatil satışlarında ise yasakla olacak.