28 / 06 / 2022

Maliye, ofis adı ile konut satışına dur dedi!

Maliye, ofis adı ile konut satışına dur dedi!

Maliye Bakanlığı, ofis adı ile ‘konut satışına dur’ demek için yeni düzenlemeler getirdi.  Tapuda işyeri şeklinde gösterilen taşınmazlar, konut olarak kullanım için satılsa da yüzde 18 KDV’ye tabi tutulmaya başlandı. 
Yeni Şafak Gazetesi'nden Cahit Saraçoğlu'nun haberine göre; Maliye Bakanlığı ofis ya da büroyu konut olarak satarak düşük oranlı KDV hesaplaması ile düşük vergi verilmesini önledi. 

 

Üstelik bu şekilde yapılan işleme ayrıca haksız yere KDV iadesi yapılıyordu. Maliye onun da önüne geçti. 

 

YÜZDE 18 KDV SORUNU
Maliye, konut ve işyeri satışlarına uygulanacak KDV oranı ile ilgili olarak  tapu kayıtlarını esas alarak net alanı 150 metrekareye kadar konut teslimlerinde yüzde 1, işyeri teslimlerinde ise yüzde 18 oranında KDV uyguluyordu.

 

Maliye artık yapı ruhsatı veya tapuda rezidans, işyeri, büro olarak gösterilen net alanı 150 metrekareye kadar olan taşınmazlar konut olarak kullanılmak üzere satılsa da yüzde 18 KDV’ye tabi tuttu.  Böylece yıllarca sürdürdüğü tapu ve ruhsat kayıtları esas alınarak KDV oranı tespit edileceği özelgeleri yayımladı.

 

Maliye bu düzenlemenin yanı sıra, 2011-2014 yılları arasında verdiği özelgeleri esas alarak konut ve işyeri-ofis satışlarında yanlış KDV oranı uygulayan mükelleflerden eksik hesaplayarak eksik tahakkuk ettirdikleri KDV’leri cezalı olarak geri istemeye başladı.