Konut satışlarındaki rekor sektördeki beklentileri artırdı!

Konut satışlarındaki rekor sektördeki beklentileri artırdı! Konut satışlarındaki rekor sektördeki beklentileri artırdı!

Konut kredi faizlerindeki indirimler sonrası Eylül ayında ipotekli konut satışlarında son 5 yılın rekorunun kırılması sektörü gelecek için umutlandırdı.


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile başlayan ve kamu bankalarıyla devam eden faiz indirimleri sonrası Eylül'de ipotekli konut satışlarında 57 bin 811 adetle son 5 yılın rekorunun kırılması, sektörde yeni beklentileri de beraberinde getirdi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Hacı Ali Taylan, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, konut kredisi faizlerinin düşmesiyle hareketlenen konut satışlarında artışın devam etmesini beklediklerini belirtti.

Taylan, "Temmuz sonunda başlayan bu ivme ekim ayında da devam ediyor. Konut satışlarının artmasıyla konut piyasası ve müteahhitler nefes aldı. Müteahhitler inşaat yapamıyordu, şimdi tekrar yeni yeni üretime başlıyorlar." diye konuştu.

Alt ve orta gelir grubundaki vatandaşların birkaç yıldır konut alamadığını söyleyen Taylan, kullanılan konut kredilerinin genelde 150 bin lirayla 400 bin lira arasında olduğunu belirtti.

Taylan, inşaat sektörünün yaklaşık 250 iş kolunu hareketlendiren bir sektör olduğunu belirterek, inşaat malzemecisi ve emlak danışmanlığı gibi birçok sektörün de canlandığını söyledi.

Konut kredisi faiz oranlarının biraz daha düşmesinin konuşulduğunu belirtenTaylan, bugünkü oranların bile çok cazip olduğunu söyledi.

İpotekli konut satışlarında rekor


TCMB'nin 425 baz puanlık faiz indirimine gittiği Temmuz'da ipotekli konut satışları 13 bin 64 seviyesinde bulunuyordu. Faiz indiriminin ardından, kamu bankaları başta olmak üzere birçok banka Ağustos başında konut faizlerini düşürdü. Faizlerdeki bu gerileme konut satışlarında hareketliliği de beraberinde getirdi. Bu durum, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı konut satışlarına da yansıdı.

Türkiye genelinde konut satışları Eylül'de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,4 artarak 146 bin 903'ü buldu. En yüksek artış da ipotekli konut satışlarında oldu.

Ağustos'ta 34 bin 148 ipotekli konut satışı gerçekleşirken, Eylül'de rakam 57 bin 811'e yükseldi. Böylece, ipotekli konut satışlarında son 5 senenin rekoru kırıldı. Geçen senenin eylül ayında 11 bin 330 ipotekli konut satılmıştı. Yıllık bazda incelendiğinde geçen senenin eylül ayına göre ipotekli konut satışlarında yüzde 410,2'lik artış göze çarptı.

 

2019 Eylül'de 146 bin 903 konut satıldı!