Konut sektörü gelişecek! Stoklar eriyecek!

Konut sektörü gelişecek! Stoklar eriyecek! Konut sektörü gelişecek! Stoklar eriyecek!

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır, Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü ve İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, TUİK 2018 yılı konut satış verilerini değerlendirdi.TUİK verilerine göre, Türkiye genelinde 2018 yılında 1 milyon 375 bin 398 adet konut satış sonucu el değiştirdi.  Konut satışlarında 2018 yılında, İstanbul 234 bin 055 konut satışı ve yüzde 17 pay ile ilk sırayı alırken, İstanbul'u, 131 bin 161 konut satışı ve yüzde 9,5 pay ile Ankara, 75 bin 672 konut satışı ve yüzde 5,5 pay ile  İzmir takip etti. 

İnşaat sektörünün öncü firmalarının patronları 2018 yılı konut satış verilerini değerlendirdi. Sektör temsilcileri verileri umut vereci olarak ifade etti.

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı:


''Yabancıya satışta beklediğimiz rekor geldi''
TÜİK verilerine baktığımızda yabancı ilgisinin bizi yine yanıltmadığını görüyoruz. Yabancıya yıllık konut satış rakamının 40 bine ulaşabileceğini söylemiştik, şimdi bu rakamın 39 bin 663'ü bulduğunu görüyoruz. Yabancı yatırımcı konusu önemli, özellikle Körfez ülkelerinden yoğun talep geliyor. Vatandaşlık düzenlemesinin hem konut hem de ticari alımlara çok ciddi katkı sağladığını söyleyebiliriz. Düzenleme, yabancı yatırımcıyı konutun yanı sıra ticari mülk almaya da sevk etti. Döviz kurlarının yabancılar ve tasarrufunu dövizde değerlendiren Türk vatandaşları lehine gelişme göstermesi de bu rekor artışın bir diğer nedeni oldu. Bunun etkilerini zamanla daha iyi ve artan şekilde göreceğiz. Burada önemli olan yabancıya gayrimenkul satışının ihracat gibi görülmesi ve döviz kazandırıcı faaliyetler kapsamına alınması.


 Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı:


''Yabancıda yıllık yüzde 78,4 artış bir rekordur'' 

Yılın son aylarında yaşanan ekonomik durgunluk nedeniyle yıllık konut satışlarında bir miktar düşüş olsa da aralık ayı rakamlarına baktığımızda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 artış olması sevindirici. Özellikle yabancıya satış konusu çok önemli. TÜİK rakamlarına baktığımızda yabancıya satışta rekor denebilecek bir tablo var. Yabancılara yapılan konut satışlarının 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 78,4 oranında artarak 40 bin hedefini zorladığını görüyoruz. Özellikle Irak vatandaşlarının 2018 yılında Türkiye'den 8 bin 205 konut satın aldığını, Irak'ı İran ve Suudi Arabistan'ın izlediğini görüyoruz. Bundan sonra da piyasayı canlandırmak için yapılan kampanyalar ve desteklerin de etkisiyle sektörün disipline olarak gelişmesini sürdüreceği konusunda hiç şüphe yok.

 

Şenol Üçüncü / Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi:


 “Yabancı yatırımcı yüzümüzü güldürdü''
TÜİK verilerine baktığımızda, 2018 yılında yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yıla göre yüzde 78,4 oranında arttığını görüyoruz. Yıllık satışta 39 bin 663 satış rakamını bulmuşuz, aralık ayında 4 bin 560 konut satışı gerçekleşmiş. Bu çok sevindirici. Körfez ülkelerinden yoğun talep geldiğini görüyoruz. Bu daha başlangıç. Bu rakamları biz kendi satışlarımızda da görüyoruz. 'Edonia Garden' projemiz, konsepti ve Sabiha Gökçen Havalimanı'na olan yakınlığı nedeniyle yabancı ailelerin ve yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor. Özellikle Ürdün, Irak ve Katar'dan gelen yatırımcılar bizleri memnun ediyor. Ayrıca yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza da ciddi oranda satış yapıyoruz. Diğer taraftan aralık ayında satışların geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 artarak 136 bin 845 olarak gerçekleşmesi de sevindirici. Bu tablonun önümüzdeki dönemde daha da güzelleşeceğini tahmin ediyoruz.
 

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:


''Yurt dışında yaşayan Türk yatırımcı etkili olduğu''

2018 yılının son verileri de geldi. TÜİK rakamlarına baktığımızda konut satışlarında bir miktar azalış olduğunu görürken, 2018 aralık ayında satışların bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 artarak 136 bini bulduğunu görüyoruz. Genel ekonomik etkiler nedeniyle yıllık rakamlar istediğimiz gibi gelmemiş olsa da öte yandan; KDV oranlarının yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi, tapu harçlarının da yüzde 4’ten yüzde 3’e indirilmesi gibi uygulamalar da konut satışlarına destek oluyor. Diğer yandan yabancılara yapılan konut satışlarının ise 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 78,4 oranında artışla 39 bin 663 konut olduğunu görüyoruz. Sadece Ortadoğu ve Körfez ülkeleri değil, yurtdışında yaşayan Türklerin de konut yatırımı yapması bu sayıyı daha da arttırdı. Bu da sektör açısından son derece sevindirici bir tablo. Sektörüm gelişimi ve stokların eritilmesi açısından önümüzdeki dönemler için son derece umutluyuz.

2018 yılında 1.4 milyon konut satıldı!

2018'de kadınlar mı erkekler mi daha çok ev aldı?

2018'de 39 bin 663 konut yabancılara satıldı!