08 / 08 / 2022

Konut sektörü hükümet desteği ve kampanyalarla yükselişe geçti!

Konut sektörü hükümet desteği ve kampanyalarla yükselişe geçti!

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Demir, Ilgın İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Bucak, Atmaca Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Atmaca, TÜİK'in açıklamış olduğu konut satış istatikleri verilerini yorumladı...Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün  konut satış istatistiklerini açıkladı. Verilere göre; konut satışları 2017 Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28,8 oranında artış göstererek 140 bin 298 oldu. Geçtiğimiz Ağustos ayında 120 bin 198 konut satışı gerçekleşmişti. Eylül'de Ağustos ayına göre toplamda 20 bin 100 konut fazla satılmış oldu.


Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, Ilgın İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Bucak, Atmaca Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Adem Atmaca konuya ilişkin görüşlerini paylaştı...


Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir 


Konut sektörü hükümet desteği ve kampanyalarla yükselişe geçti!


Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, TÜİK verilerini yorumladı. İşte Demir'in yorumu...
TÜİK’in açıkladığı eylül ayı konut satış rakamlarına göre yaşanan yüzde 28.8’lik artış, Türkiye ekonomisinin dış politikada yaşanan siyasi gerilimlere aldırış etmeden yükselişini sürdürdüğünün bir göstergesini oluşturuyor. Ekonominin lokomotifi olan gayrimenkul ve inşaat sektörünün temsilcileri olarak bizler, içerisinde bulunduğumuz kampanya döneminde üzerimize düşen vazifemizi yaparak ekonomimizin var olan canlılığını zirveye taşıma yönünde ilerliyoruz. Bugün açıklanan bu tablo, bu yöndeki başarımızın bir kanıtını oluşturuyor. Sektörümüz, en güvenilir ve kazançlı yatırım aracı olmaya devam ediyor. 

Rakamlar, sektörümüzün yılın 9 ayında hükümetimizin verdiği desteklerle birlikte sürekli büyüdüğünün çok açık göstergesi. Faiz oranlarındaki yüksekliğe rağmen, yabancı yatırımcılara vatandaşlık hakkı verilmesiyle birlikte hızla artan kampanyalar da sektörümüzde domino etkisi yarattı. Sektörümüzün artan yatırımlarıyla birlikte, ulusal ve uluslararası arenada yapılan etkinlik ve fuarların da katkısıyla Türkiye gayrimenkul ve inşaattaki üstün gücünü tüm dünyaya kanıtlamaya başladı. Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 37.4 artarak 70 bini aşmasını büyük bir sevinçle karşılıyoruz. İçerisinde bulunduğumuz kampanya döneminin etkisiyle bu yöndeki yükselişin önümüzdeki yılı da içerisine alarak devam edeceğini düşünüyoruz.


Atmaca Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmaca


Konut sektörü hükümet desteği ve kampanyalarla yükselişe geçti!


Atmaca Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Adem Atmaca TÜİK verilerini yorumları. İşte Atmaca'nın yorumu...
Ekonomimizin baş aktörlerinden biri olan gayrimenkul ve inşaat sektörünün sergilediği başarılı büyüme performansı, eylül ayında da yükselişini sürdürüyor. Hükümetimizin verdiği destekler ve yatırımcıların sunduğu kampanyalarla birlikte yükselen bir grafik çizen satışlar, eylül ayıyla birlikte zirveyi yakaladı. Eylül ayındaki yüzde 28.8’lik artış, sektörümüzün kampanya döneminde sergilediği üstün performansını kanıtlıyor. Bu yöndeki performansın, yoğun geçen kampanya döneminin de etkisiyle yıl sonuna kadar devem edeceğini düşünüyoruz. Rakamlar, 2018 için de umut veren bir tablo çiziyor. Şimdiden, önümüzdeki yılın hareketli geçeceğini söyleyebiliriz.


Ilgın İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Bucak


Konut sektörü hükümet desteği ve kampanyalarla yükselişe geçti!


Ilgın İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Bucak, TÜİK verilerini yorumları. İşte Bucak'ın yorumu...
Gayrimenkul ve inşaat sektöründe içerisinde bulunduğumuz kampanya dönemiyle birlikte hızla artan satışlar, eylül ayında da hareketliliğini sürdürüyor. Hükümetimizin verdiği desteklerle 2017’ye satış yönlü arışla başlayarak, yılın 9 ayında istikrarlı bir artış yakalayan sektörümüz, her dönemde üreten ve istihdam sağlayan rolüyle de ekonomideki rolünü artırıyor. Sadece Eylül ayında yaşanan yüzde 28.8’lik artış, satışlarda zirveye ulaştığımızın çok açık bir göstergesini oluşturuyor. Gayrimenkul ve inşaat sektörü dış politikada yaşanan siyasi gerilimlere rağmen yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Ilgın İnşaat olarak, dış yatırımlarımızı ara vermeden sürdürürken, yatırımcılarımızın gözünde daha çok yükseliyor potansiyel yatırımcılarımızın da dikkatini çekiyoruz. Satışlardaki artış, bizim satış rakamlarımıza da yansıyor. İmzamızı taşıyan projelerimizin satışlarındaki hareketlilik tüm hızıyla devam ediyor.