Konut ve arsa satışlarında patlama!

Konut ve arsa satışlarında patlama!Konut, arsa ve arazilere talep oldukça yükseldi. Konut kredisi faizlerindeki düşüş sebebiyle Haziran ayında rekor satışların yaşanması öngörülüyor...  


Konut kredilerinde ilk kez bu yıl yüksek oranlı bir sıçrama kaydediliyor. Konut kredi stoku 6 ayda 40.3 milyar lira artarak 239 milyar TL oldu. Yine arazi ve tarla satışları 153 bin 827’den 182 bin 618’e yükselerek yüzde 18.7 arttı. Paralar arsaya ve arazilere yatırıldı.

Habertürk Gazetesi köşe yazarı Abdurrahman Yıldırım, köşesinde konut sektöründeki canlılığı, konut satışlarını kaleme aldı. 

İşte Abdurrahman Yıldırım'ın 'Arsa, borsa, altın ve otoyla para 4 köşe' başlıklı yazısı...

ARSA VE ARAZİYE YÖNELDİ

-Parayı finansal sistem dışında park eğilimi ve enflasyondan koruma güdüsü, başta konut, arsa, borsa, altın ve otomobile talebi sıçrattı.

-Yılın ilk yarısı itibariyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre arsa satışları yüzde 28.2 artışla 120.407’den 154.926 adede çıktı.

-Yine arazi ve tarla satışları 153 bin 827’den 182 bin 618’e çıkarak yüzde 18.7 arttı. Paralar arsaya ve arazilere gitti denilebilir.

-Bir kısım insanlar karantina nedeniyle evlerindeyken, birileri de bu işlerin peşinde koşturmuş ve kafa yormuş anlaşılan.

KONUTTA BÜYÜK CANLANMA

-Konut kredilerinde ilk kez bu yıl yüksek oranlı bir sıçrama yaşanıyor. Konut kredi stoku 6 ayda 40.3 milyar lira artarak 239 milyar liraya yükseldi. Yarı yıllık artışı yüzde 20, geçen yılın ortasına göre de yüzde 32.4.

-Konut satışlarının özellikle haziranda çok hızlandığını biliyoruz. Rekor satış rakamları gelebilir.

-Bunun yanısıra konut fiyatları nisan ayında bile yüzde 1.7 artarak yıllık bazda reel 5.2 arttı. Artışın devamı mayıs ve özellikle haziranda gelebilir ve hızlanabilir. Para nereye yöneliyorsa fiyat artışlarına yol açıyor, amaçladığı kazancı da bu yolla sağlamış oluyor.

Arsa ve arazi kurtları 'cin olmadan adam çarpmanın' peşinde!

2020'nin ilk 6 ayında 182 bin tarla, 154 bin arsa satıldı!