Konut yarışının liderleri

Konut yarışının liderleri

2007'de 50 şirket 70 bine yakın konut üretti. Ağaoğlu, yarışın lideri olurken ikinci sırada Mesa, üçüncü sırada ise Emay/İpek İnşaat yer alıyor. İşte konut sektörüne yön veren 50 firma.2007'de emlak sektörünün en çok konut üreten firması Ağaoğlu oldu. Turkish Time tarafından yapılan araştırmada Ağaoğlu, 5 bin 367 konutla listenin ilk sırasında yer alırken, onu 4 bin 167 konutla Mesa izledi. Emay/İpek İnşaat ise 3 bin 222 konutla üçüncü sırada yer aldı. 2004 yılından bu yana büyümesini sürdüren sektördeki en büyük 50 firmanın, 2007'de ürettiği ve temelini attığı toplam konut sayısı 70 bine ulaştı.


BODRUM ATAĞI


Ali Ağaoğlu, yeni Bodrum projesiyle, şirketin 1 milyar dolarlık 2007 cirosunu, birkaç yıl içinde ikiye katlayacağını ifade ediyor. Ağaoğlu, Bodrum'da 5 bir konut, dört otel, alışveriş merkezi ve spor tesisi yapacak. Grubun Ümraniye'de 3 bin 636 daireli My World'ün yanı sıra 271 dairelik My Country ve orta sınıfa hitap eden bin 500 dairelik Eltes Güneşi ve 231 dairelik Eltes Gold projeleri sürüyor.


ARSADA FİYAT ŞİŞTİ


Dumankaya ise Kurtköy'de Trend Ekstra projesini yürütüyor. 2008 nisan ayında da Bahçeşehir'de bin 200 konutluk bir projeye start verecek. Şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Dumankaya, arsa fiyatlarının "şiştiği" görüşünde. "2005 yılında Kartal, Kurtköy gibi bölgelerde arsaların metrekaresi 60 dolar iken bugün 350 doları geçti" diyor. Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkanvekili Murat Binark, Akkök Grubu ile birlikte 1 milyar dolarlık Akkoza projesine hazırlanıyor. Binark, proje kapsamında Hollandalı Cairo ile de alışveriş merkezi yapacak. Akkoza'nın ilk etaptaki 420 dairesi 2010'da teslim edilecek. Beş etapta tamamlanacak olan proje ile 5 bin 500 yeni konut yapılacak.


DAR GELİRLİNİN HAYALİ EV ALMAK


MasterCard'ın araştırmasına göre Türk halkının son beş yılda değişmeyen yatırım önceliğini ev almak oluşturuyor. Geçen seneye göre yüzde 9'luk artış gösteren konut yatırımına alt gelir grupları daha çok önem veriyor. "Elinize geçen fazladan 40 bin YTL'yi nasıl değerlendirirsiniz?" sorusuna, yüzde 38'lik bir kesimin "ev/daire alırım" yanıtı verdiği araştırmada, ev almayı en çok isteyen grubun yüzde 43'lük oranla DE sosyo-ekonomik grubu olduğu görülüyor. Araştırmada, kadınlarda ev alma isteğinin yüzde 42 ile erkeklerden yüzde 8 fazla olduğu da dikkat çekiyor.(Bugün)