Çukurova Balkon

Konutların yarısında DASK yok!

Konutların yarısında DASK yok! Konutların yarısında DASK yok!

Generali Sigorta Direkt Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ölmez, "Türkiye gibi bir deprem ülkesinde DASK sigortası henüz yeterli oranda değil. Sigortalılık oranı ülke genelinde yüzde 51.5 civarında. Konutların yarısında DASK bulunmuyor" diye konuştu...


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Generali Sigorta, Marmara Depremi’nin 20. yıldönümünde deprem sigortasının önemine ve gelinen noktaya dikkat çekti. Son yıllarda zorunlu deprem sigortası DASK’a olan talebin arttığını ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu’na göre sigortalılık oranı yüzde 51.5’e ulaştığını ifade eden Generali Sigorta Direkt Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kerem Ölmez, "DASK, bina tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da teminat altına alan bir sigorta türü. Sigortalılık oranı artış gösteriyor ancak Türkiye gibi bir deprem ülkesinde DASK henüz yeterli oranda değil. Konutların yarısında DASK sigortası bulunmuyor" diye konuştu.

Sigortalılık oranı yüzde 51.5

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’na göre sigortalılık oranı yüzde 51.5 ve 9 milyon adet yürürlükte olan poliçe bulunuyor. DASK verileri incelendiğinde, sigortalılık oranında Marmara Bölgesi açık ara ilk sırada yer alırken, Marmara'yı Ege, İç Anadolu, Akdeniz, Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi'ni takip ediyor. Toplam prim üretimi ise 1.2 milyar lira civarında bulunuyor.

DASK sigortası yapılması ertelenmemeli

Kerem Ölmez, Generali Sigorta olarak çağrı merkezi ve acenteler üzerinden 2 dakika gibi kısa bir sürede DASK fiyatını hesaplama olanağı sunduklarını söyledi. Ölmez, şu ifadeleri kullandı; "Uzmanlar tarafından İstanbul’da yaşanması öngörülen deprem mülkiyet sahiplerini tedirgin ediyor. Bu noktada İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’de deprem veya depremden kaynaklanan tüm maddi zararlara karşı mülkiyet sahiplerini gözeten DASK bir zorunkluluk haline geliyor. Dolayısıyla depreme karşı binaların ve içinde yaşayanların güvenliği için DASK sigortası yapılması ertelenmemeli"