Konutta 13 yılın en yüksek günlük satış rakamlarına ulaşıldı!

Konutta 13 yılın en yüksek günlük satış rakamlarına ulaşıldı!Emlak uzmanı Dr. Ahmet Büyükduman, konut satışlarını değerlendirdi. "Konut satışlarında güçlü seyir sürüyor" diyen Büyükduman, “Kurban bayramı hariç tutulduğunda aslında son 12-13 yılın en yüksek günlük satışını gördük” ifadelerini kullandı.


Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dün 2021 Temmuz ayına ilişkin konut satış verileri açıklandı. T24 Gazetesi'nde yer alan habere göre; TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; Temmu< 2021'de konut satışlarında senelik bazda yüzde 53 oranında düşüş kaydedildi.  

Konutta 13 yılın en yüksek günlük satış rakamlarına ulaşıldı!

Emlak uzmanı Dr. Ahmet Büyükduman, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Büyükduman, şunları söyledi:

“Geçen yılın yaz ayları, faiz kampanyası nedeniyle sıradışı aylardı. Tarihin en yüksek satışları yaşanmıştı. Onları bir kenara bıraktığımızda bu yılki satışların uzun dönemli ortalamalara yakın bir değerde olduğunu görüyoruz.”

Büyükduman, “Kurban bayramı hariç tutulduğunda aslında son 12-13 yılın en yüksek günlük satışını gördük” diye konuştu.

Konutta 13 yılın en yüksek günlük satış rakamlarına ulaşıldı!

“Güçlü seyir demografik dinamiklerden kaynaklanıyor”

Satışlardaki güçlü seyrin Türkiye’nin demografik yapısından kaynaklandığına dikkat çeken Büyükduman, “Her yıl nüfusu yüzde 1-1,5 artan bir ülkenin konut piyasasının da o kadar büyümesi gerekir. Çünkü konut piyasası tümüyle demografinin etkisiyle şekilleniyor. Nüfusu artan, ortalama hane halkı düşen bir ülkede konut talebi de artıyor demektir” ifadelerini kullandı. 

Konutta 13 yılın en yüksek günlük satış rakamlarına ulaşıldı!

Büyükduman, Mayıs'ta koronavirüs salgını sebebiyle yaşanan tam kapanmanın ve ondan önce hafta sonları uygulanan kapanmaların da konut piyasasındaki talebin birikmesine neden olduğunu, ekonomi açılınca bu talebin devreye girdiğini vurguladı.

2021 Temmuz'da 107 bin 785 konut satıldı!

Konut satışlarında yeni bir rekor kırılabilir!