Konut satışlarında yeni bir rekor kırılabilir!

Konut satışlarında yeni bir rekor kırılabilir!

Akyapı kurucularından Mahmut Asmalı, Temmuz 2021 konut satış verilerini değerlendirdi. Mahmut Asmalı, "Geçen yıl olduğu gibi bir kredi kampanyası bu yıl da düzenlenirse bekleyen talebin harekete geçip, yeniden rekor rakamlara ulaşılması mümkün" dedi.



Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Temmuz 2021'e ilişkin konut satış rakamları yayınlandı. Buna göre Temmuz 2021'de geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre satışlar yüzde 53 azaldı. Böylece Temmuz 2021'de 107 bin 785 konut satışı gerçekleşti. Kredili satışlar ise 20 bin 553 seviyesinde oldu.

Konut satışlarında yeni bir rekor kırılabilir!

Akyapı kurucularından Mahmut Asmalı, Temmuz 2021 konut satış verilerini değerlendirdi. Mahmut Asmalı, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

Konut satışlarında yeni bir rekor kırılabilir!

“Konut satışları 2020 yılında kamu bankalarının öncülüğündeki düşük faizli konut kredisi kampanyasının etkisiyle 1.5 milyon rekorunu kırmıştı. 2020’nin Temmuz ayı ise 229.357 adet ile tarihin en yüksek konut satışının yaşandığı ay olmuştu. Bu veriler doğrultusunda Temmuz 2021 rakamlarında, baz etkisiyle bir gerileme oldu. Aylık satışın 100 bin adetin üzerinde olması önemli bir gelişme. Geçen yıl olduğu gibi bir kredi kampanyası bu yıl da düzenlenirse bekleyen talebin harekete geçip, yeniden rekor rakamlara ulaşılması mümkün. Yüksek finansman oranlarına rağmen konuta talep azalmıyor. Kredi kullanımı çok düşük seviyede olsa da peşin alımlar ön planda. Yabancıya satıştaki hareketlilik de ülkemize olan ilginin yüksek olduğunu gösteriyor.”

2021 Temmuz'da 107 bin 785 konut satıldı!

Konut fiyatları 3 büyük şehirde arttı!