Konutta bundan sonra ne olacak?

Konutta bundan sonra ne olacak? Konutta bundan sonra ne olacak?

Emlak Uzmanı Tebernüş Kireçci son gelişmeler çerçevesinde konut ve emlak piyasasında neler olacağını yorumluyor! 

Dünya ve Türkiye çalkalanıyor. FED ve Avrupa ülkelerinin merkez bankalarının yanlış politikalarının sonucu mortgage krizi yaklaşık 10 aydır sermaye ve para piyasalarını bunaltıyor.

 

Türkiye'de ise bildiğiniz siyasal çalkantılar... Bankalar fırsatçılık yapıp konut kredisinde faiz oranlarını yükseltti... Bu gelişmeler Türkiye'de konut ve emlak piyasasını nasıl etkileyecek? 

 

Lafı uzatmadan yanıta geçeyim. Kısa vadede konut piyasasında bazı projelerde ve lokasyonlarda durgunluk olabilir. Bu tüm projeler ve lokasyonlar için geçerli değil. Çünkü kapatma davasının kamuoyuna açıklanmasını takip eden günden beri neredeyse günlük olarak satış ofislerinden rapor alıyorum. Tüketici ne global krizi nede siyasal krizi umursuyor. İkisi de umrunda değil...

Peki neden? Türkiye'nin ve özellikle İstanbul'un yeni trendi site tarzı yaşam. Bu yaşamın temel esprileri şu:

-         Merkezde otopark, park ve yeşil sorunu olan bir konutta yaşamaktansa merkez dışında sosyal ve spor tesisleri olan, otopark sorunu olmayan bir sitede yaşamak.

-         Merkezde depreme dayanıksız ve eski bir binada yaşamaktansa, merkez dışında depreme dayanıklı bir konutta yaşamak

-         Güvenlik site tarzı yaşamın en önemli destekleyicisi. İstanbul'da her geçen yıl artan suç oranları, güvenlikli site anlayışına olan ilgiyi daha da artırıyor.

-         Gelir ve eğitim açısından homojen grupların oluşması da site tarzı yaşamı destekleyen bir başka önemli etken.

-         Doğaya yakınlık. Kent merkezlerinde yeşil ve bahçe olgusunun zayıf olması, banliyölerdeki site tarzı yaşama olan talebi artırıyor.

Bu etkenler varken, tüketici global krizi veya siyasal çalkantıları umursar mı? Satış ofislerindeki ilgiye baktığım zaman, umursamadığını görüyorum.

Tabi öyle her satış ofisi için bu geçerli değil... Daha önce de belirttiğim gibi; uygun metrekare, metrekare bazında makul fiyat ve toplamda makul fiyat. Bu tür konutlara olan ilgi hiçbir şeyi takmıyor... Yakın zamanda da takacak gibi görünmüyor.

Bunlar kısa vadeli trend. Orta ve uzun vadeli trende gelince, emlak yatırımcılarının bundan korkmasına hiç gerek yok. Gayrimenkulün geleceği her zaman için parlak. Hem de çok parlak...

Tebernüş Kireçci

tebernuskirecci@emlakkulisi.com