26 / 06 / 2022

Konutta faiz indirimi sektöre can suyu olur mu?

Konutta faiz indirimi sektöre can suyu olur mu?

Yapı Fuarı Turkeybuild İstanbul, 41. yılında ‘YAPI SAHNE’ ve ‘YAPI ARENA’ ile inovasyondan teknolojiye, mimariden tasarıma kadar sektöre dair tüm konuları 12 Mayıs’a kadar gündeme taşımaya devam ediyor. İmar Barışı ile konutta KDV ve faiz indirimi konularının masaya yatırıldığı Yapı Sektörü Gündem Forumu fuarın en çok ilgi gören etkinliklerinden oldu. Kapılarını 8 Mayıs’ta açan ve 12 Mayıs’a kadar devam edecek Yapı Fuarı Turkeybuild İstanbul’da WikiHouse Vakfı’nın kurucularından Alastair Parvin, mimar Asif Khan ve Achim Menges gibi dünyaca ünlü isimlerin yanı sıra Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından 70’in üzerinde ünlü mimar, endüstri uzmanı ve lider bir araya geliyor.

Yapı Fuarı Turkeybuild İstanbul, bu sene 11 salon ve açık alanda 900’ün üzerinde katılımcıyı 90 bin ziyaretçi ile buluşturmayı hedefliyor.  41. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul’un açılış gününde düzenlenen ‘Yapı Sektörü Gündem Forumu’nda sektörün önde gelen derneklerinin başkanları gazeteci-sunucu Melda Yücel’in moderatörlüğünde bir araya gelerek inşaat sektörünün gündemine damgasını vuran konut kredilerindeki faiz indirimi ve imar barışı tüm hatları ile konuşuldu.

Konutta faiz indirimi sektöre can suyu olur mu?

Faiz indirimi sektöre can suyu olur mu? sorusunun tartışıldığı oturumda GYODER Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Gürsel Öngören: “Şimdiye kadar getirilen öneriler sektörün ve vatandaşın beklentileri doğrultusunda realite ediliyor. İmar barışında kaybeden yok, herkes aynı anda kazanıyor. İmar barışının ana hedefi dar ve orta gelirliler. İmar affı ile kaçak yapılar da pazara girecek” şeklinde görüş belirtti.

Konutta faiz indirimi sektöre can suyu olur mu?
 
İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ise: “Alınan her karar sektörümüz adına büyük adımlar. Bu ortamda dahi devletin sektörümüzü düşünmesi mutluluk verici. Bankalar bize hastalıklı bir sektör gibi bakıyor. Arzumuz, özel bankaların da bu kampanyaya katılması yönünde. Hep beraber zor günleri atlatacağız. Kusursuz binalarımız olsaydı imar affı olmayacaktı. Yeni bir sayfa açıyoruz. Fakat bir daha yeni sayfalar açmamak üzere yapmalıyız bunu. Yoksa daha çok imar affı gibi isimler buluruz”  dedi.

Yapı Fuarı Turkeybuild İstanbul kapsamındaki “Mimar Konferansları”nın son konuşmacıları ise mimarlık, tasarım ve sanat ekseninde çalışan, 18 kişilik çok disiplinli kolektif bir oluşum olan Assemble’ın kurucu üyeleri Maria Lisogorskaya ve Louis Schulz olacak.