Faiz indirimi konut sektörüne can suyu olacak!

Faiz indirimi konut sektörüne can suyu olacak! Faiz indirimi konut sektörüne can suyu olacak!

AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu, kamu bankaları tarafından konut kredisinde yapılan düzenlemenin sektöre can suyu olacağını belirtti. Tavukçuoğlu, inşaatta bu adımla çarkların dönmeye başlayacağını dile getirdi...Kamu bankalarının açıkladığı 4 yeni kredi paketiyle birlikte gözler bir kez daha konut sektörüne döndü. Açıklanan paketin ev almak isteyenler için oldukça cazip olduğuna dikkat çeken sektör temsilcileri, talepte artış yaşanacağına emin olduklarını belirtiyor.

TRT Haber'den Sertaç Aksan'ın haberine göre; Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesi kapsamında açıklanan destek paketlerine bir yenisi daha eklendi. Kamu bankaları tarafından 4 ana başlıkta açıklanan kredi desteğinde konut, otomotiv, sosyal ihtiyaçlar ve tatil gibi ana başlıklar bulunuyor.

Normalleşme döneminin ilk günüyle birlikte duyurulan pakette en çok merak uyandıran desteklerden biri de hiç şüphesiz ki konut kredilerinde yapılan düzenleme oldu. Konut desteği kapsamında sıfır ve 1. el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıl vade ve aylık yüzde 0,64 faizle kredi imkanı tanınması, konut almak isteyenler için de farklı soruları oluşturdu.

Salgın döneminde duran sektöre can suyu olacak

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, açıklanan kredi paketinin son derece önem arz ettiğine vurgu yaparak, koronavirüs sebebiyle diğer sektörler gibi durma noktasına gelen inşaatta bu adımla çarkların dönmeye başlayacağını belirtti. 

“Yıla çok iyi başlamış, stok konutları eritme noktasında satışlar yapmıştık ki koronavirüs bizi de vurdu” diyen AYİDER Başkanı, “Desteğin İstanbul,  Ankara  ve İzmir’i kapsaması boşuna değil. Bu 3 il zaten sektörün en büyük satışlarının yapıldığı ana merkezler, bir nevi bizim lokomotifimiz olan bölgeler” şeklinde konuştu.

‘Faiz düştü zam yapalım’ yaklaşımı olmayacak

Faizlerin düştüğü dönemlerde genellikle konuta zam geldiği iddialarına ilişkin de açıklama yapan AYİDER Başkanı Tavukçuoğlu, şunları kaydetti:

“İnşaatçılarda ‘faiz düştü, talep artacak, hadi zam yapalım’ tarzı bir yaklaşım olmayacak. 2018 yılından bu yana konut fiyatları aslında gayet iyi. O dönemden itibaren vatandaşlara ‘konut alın’ çağrısı yaptık ama ilk etapta çok karşılık göremedik. Aradan geçen zamanda artan kira fiyatlarıyla beraber bu yılın başında yeniden konut alımı daha cazip bir hale geldi.

Yeni açıklanan paketle birlikte şunu net bir şekilde ifade etmek gerekir ki; bu fırsat her zaman gelmez. Şu anki faiz oranı ve geri ödeme seçenekleri ‘ev almak için doğru zaman’ diyor piyasaya.

Koronavirüs sonrasında hem küresel ticaretteki aksamalar, hem de iç piyasadaki kimi zamlar nedeniyle yeni yapılacak konutların ucuz olmasını beklemesin kimse. Sonuçta inşaatçı da bu zamları yaptığı projeye yansıtmak durumunda kalacak. Bu nedenle tamamlanmış bir konutu almak için en uygun zaman bu zaman olabilir.”

Stok eriyecek

Melih Tavukçuoğlu, Türkiye’de lüks konutta stok olmadığını da anımsatarak ve orta gelirli vatandaşların ulaşabileceği konutlarda yer alan stokun da bu kredi paketiyle birlikte iyice eriyeceğini vurguladı. 

Konut kredisi faiz indirimi satışları nasıl etkileyecek?

Kamu bankalarından yüzde 0,64 faizli konut kredisi!

Konut kredisinde tüm zamanların en düşük faiz oranı!