Konutta promosyon yarışı iyice kızıştı!

Konutta promosyon yarışı iyice kızıştı! Konutta promosyon yarışı iyice kızıştı!

Eski evi peşinata sayma, taksitleri taşındıktan sonra ödemeye başlama gibi birçok farklı seçenek sunan firmalar, bankacılık işlemlerini de üstlenip, 0 faizli kredi veriyor.


Konut sektöründeki durgunluğun Mortgage Yasası'yla birlikte canlanmasını bekleyen inşaat firmaları hayal kırıklığı yaşıyor. Para dergisinin haberine göre; birçok uzman piyasadaki bu durgunluğun krize dönüştüğü görüşünde. Sıkıntıyı aşmak isteyen firmalar ise birbiri ardına promosyonlar düzenleyerek satışlarını artırmaya çalışıyor. Sektörde en çok ses getiren promosyon çalışması, TURYAP'ın başlattığı takas uygulaması oldu. Bunun dışında birçok firma müşteri çekebilmek için 6 aydan 1 yıla kadar ödemesiz fırsatlar sunmaya başladı. 240 aya varan vadeler, 0 faiz, ara ödeme kolaylığı derken, bankacılık işlemleri bile inşaat firmaları tarafından üstlenilmeye başlandı.

'TOKİ'YE KAPTIRDILAR'
Piyasadaki ucuz konut arayışına dikkat çeken İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, konut almak isteyen küçük tasarruf sahiplerinin ve yatırımcıların TOKİ'nin ürettiği konutlara yöneldiğini açıkladı. Müteahhitlerin satış grafiğini yükseltmek için kampanyalara hız verdiğini vurgulayan Ateş, firmaların kendi finansman kaynaklarıyla tüketiciye yüzde 1'in altında faiz oranları sunduğunu ifade etti. Otomobil kampanyalarına benzeyen yöntemler uygulayan inşaat firmaları, 'şimdi taşın, ödemeye 6 ay sonra başla' sloganıyla ev satmaya çalışıyor.

Tüketiciye sunulan 'cazip' fırsatlar


TURYAP: Müşterinin ev, arsa ve işyeri gibi gayrimenkullerinin satışını üstlenerek, peşinata sayıyor. Kalan miktar için uygun koşullarda kredi temin ediyor.
AĞAOĞLU: My World, Eltes Güneşi ve Gold projelerinde ev bedelinin yüzde 12.5'ini peşinat olarak alıyor. Kalan borcun ödemesi ise 7 ay sonra başlıyor.
TEKNİK YAPI: Uphill Court Bahçeşehir projesinde 60 aya kadar sıfır faiz kampanyası yürütüyor.
DUMANKAYA: Konsept İstanbul ve Trend Ekstra projelerinde 11 bin YTL peşinat ile 12 ay vadede '0' faiz, 60 ay vadede ise yüzde 0.99 sabit faiz imkanı sunuluyor.
SOYAK: 12 ay vadeye 0 faiz uyguluyor.
EKİNCİLER: Ekinoks Beylikdüzü'nde konut bedelinin yüzde 1'i peşin alınıyor.


(Takvim)