Konutta transformasyon dönemi!

Konutta transformasyon dönemi!

Son 10 yılda özellikle gecekonduların kentsel dönüşümü ile atağa geçen inşaat sektörünün, bundan sonraki aşaması ‘yaşam alanlarını kısıtlayan apartman modelinden, proje konutlara geçiş sürecinin yaşanacağı’ “transformasyon dönemi” olacak.


Sektörde stok fazlası söylemleri olsa da uzmanlar, ülkemizde konut inşaat sektörünün 20 yıl daha gelişim ve değişim içinde olacağını öngörüyor. Değişimin temelinde ise 30-50 yıllık apartmanların yerini proje konutlara bırakması yatıyor. Çünkü, yapılan araştırmalar Türk halkının bünyesinde her tür olanak bulunan ve komşuluk ilişkilerinin yeniden canlandığı modern konut projelerini çok sevdiğini gösteriyor.


Başkent Ankara’da Nefis Çankaya Evleri ve Koordinat Çayyolu projelerine imza atan YP İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Osman Cem Çankaya, son yıllardaki bu gelişim ve değişimi “transformasyon dönemi”nin başlangıcı olarak tanımladı.


Sektör detaylı incelendiğinde büyükşehirlerden başlayarak yurt genelinde konutta transformasyon dönemine girildiğini belirten Çankaya, şunları söyledi:


“Büyüyen bir nüfusa sahibiz; nüfus bazı kentlerde her yıl yüzde 1,5, bazılarında yüzde 3 artıyor. Ülkemizde 8-10 milyon kişinin gelecek yıllarda kırsaldan, kentlere, metropollere göçeceği öngörülüyor. Yani her yıl yaklaşık 500-600 bin yeni konuta ihtiyaç var. Bu ihtiyaç bundan sonraki süreçte kentsel dönüşüm yerine daha kapsamlı, daha merkezi alanlardaki transformasyon ile giderilebilir. Yani asıl kentsel dönüşüm yeni başlıyor. Kent merkezlerinin çok kupon yerlerinde bulunan, buna karşın otopark, çocuk parkı ve sosyal donatı alanları gibi olanaklardan yoksun eski apartman dairelerinin transformasyonu, gerçek anlamda modern Türkiye’nin inşa edilmesini sağlayacak.”


Osman Cem Çankaya, son dönemde inşa edilen proje konutların mimarileriyle göz kamaştırdığı gibi, konforu, modernliği, sakinliği ve her şeye kolay ulaşımı ile de çok tutulduğunun altını çizerek, “Çocukların güvenli bir ortamda parklarda gönüllerince oynaması, kentlerin en önemli çilesi otoparktan kurtulmak, en önemlisi ortak yaşam alanlarında özlenen komşuluk ilişkilerinin yeniden başlaması, dairesinin güvende olması proje konutlara ilgiyi her geçen gün daha da artırıyor. Aslında Türk halkının apartmanların yeni versiyonu rezidansları, nitelikli konut projelerini sevmesinin ve benimsemesinin altında ferah ortamlar araması, komşuluk ilişkilerine önem vermesi yatıyor. Bu süreç şehir merkezleri modern konut projeleri ile donatılana kadar devam edecek” dedi.