Konutta vergi indirimi devam etmeli!

Konutta vergi indirimi devam etmeli! Konutta vergi indirimi devam etmeli!

Becker’in Türkiye Genel Müdürü Yazganoğlu, 31 Aralık’ta sona erecek KDV ve tapu harcı indirimlerinin, 2019'da da devam etmesini beklediklerini belirtti...Becker’in Türkiye Genel Müdürü Erdinç Yazganoğlu, konut sektöründe 31 Aralık’ta sona erecek KDV ve tapu harcı indirimlerinin, yeni yılda da devam etmesini beklediklerini söyledi.

Medya Ege'de yer alan habere göre; Bu yılın Mayıs ayında başlayan indirimlerin ilk aşamada 31 Ekim’de iki ay süre ile uzatıldığını anımsatan Yazganoğlu, "Yüzde 18’lik KDV ve yüzde 4 oranındaki tapu harcı uygulaması, sektörün zaten uzun yıllardır şikayet ettiği bir sorundu. Hükümetimizin KDV’yi yüzde 8’e, tapu harçlarını yüzde 3’e indirmesi, sektöre can suyu verdiği gibi, kayıt dışı konut üretimi ve satışını da gözle görünür şekilde azalttı" diye konuştu. 

Erdinç Yazganoğlu, piyasalarda yaşanan sıkışıklığın yanı sıra, on yıllık konut kredisinde faizlerinin ortalama yüzde 2.5’ler seviyesinde oluşmasının kredi kaynaklı talebi dikkat çeken oranda azalttığını söyledi. Yazganoğlu, Türkiye’de halen 1 Milyon adetin üzerinde arz fazlası konut olduğunu hatırlattı.  Yazganoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı;

"Türkiye’de konut talebi inişli çıkışlı bir seyir izlese de trendi hem yukarı yönlü oldu. İki yıl öncesine kadar vatandaşımız 500 bin TL değerindeki bir konutu almak istediğinde, bunun yaklaşık 35o bin TL’sini konut kredisi ile karşılıyor, kalanını özkaynaklarıyla ödüyordu. Şimdi bu denklem tersine dönmüş durumda. Yüksek faizler nedeniyle daha az kredi kullanıp, daha fazla nakit ödeme yapma eğilimi güçlendi. Uygulanan vergi indirimleri, bu eğilimin sürmesi için çok büyük önem taşıyor. 500 bin TL’lik bir konut alan vatandaşın 50 bin TL’si cebinde kalması önemli bir motivasyon kaynağı oluyor. Burada devlet vergi kaybetmiyor, tam aksine daha fazla tahsilat yapıyor. Kağıt üzerinde olan ama tahsil edemediği fiktif bir vergi gelirini, gerek arz fazlası konutların satışı gerekse ertelenmiş taleplerin devreye alınmasıyla tahsil etmiş oluyor."

Konut sektörüne yönelik eleştirilerin, vergi indirimleri ile gündeme getirilmesine de anlam veremediklerini ifade eden Yazganoğlu, sektörün mobilya, boya, çimento, boru, plastik, seramik, toprak sanayisi, kablo, cam, metal gibi onlarca sektöre sipariş veren bir lokomotif işlevi gördüğüne işaret etti.