Konutta yükselen değer Türkiye!

Konutta yükselen değer Türkiye!Son yıllarda inşaat atağına kalkan Türkiye’nin taşı-toprağı altın... Ev fiyatlarındaki yüzde 13.9’luk artışla dünya lideri olduk. Böylece dünyanın yükselen değeri haline geldik


Türkiye'nin doğusundan batısına gayrimenkul sektöründe yaşadığı hareketlilik, son yıllarda tavan yaptı. Gerek konforlu konut talebi gerek kentsel dönüşüm çalışmaları ile konut üretimi gaza bastı. Üretim artışı ile birlikte Türkiye konut fiyat artışında da dünyanın zirvesine yükseldi. İngiltere merkezli uluslararası gayrimenkul şirketi Knight Frank'in yaptığı araştırmaya göre; dünya genelinde konut fiyatları en çok Türkiye'de arttı. Türkiye, dünya ülkeleri arasında konutta yükselen değer haline geldi.


İLK ÇEYREKTE % 19 ARTTI

Knight Frank'in küresel emlak raporuna göre; Türkiye yılın ikinci çeyreğinde yüzde 13.9'luk fiyat artışıyla lider oldu. Türkiye'yi, yüzde 11.2'lik fiyat artışıyla Yeni Zelanda takip etti. Üçüncü sırada yer alan Kanada'da ise yüzde 10'luk artış gerçekleşti. Öte yandan Türkiye'deki konut fiyatları artışının yılın ilk çeyreğine kıyasla yüzde 19'dan yüzde 13.9'a düştüğüne dikkat çekildi. Rapora göre, enflasyonun da dikkate alındığı 'gerçek fiyat artışı' listesinde ise Türkiye 13'üncü sırada bulunuyor.


FAİZLERDE İNDİRİM YOLDA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bankalara "Biraz az kazanın, faizleri düşürün. Yıllık konut kredi faizi yüzde 9'a doğru insin" çağrısının ardından, aylık konut kredi faizleri yüzde 1 civarına geriledi. Geçen ay bankalar faiz indirim yarışına girerken; Merkez Bankası'nın önceki gün Türk Lirası zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirmesi de faiz indirimi kadar önemli karşılandı. 9 Ağustos'ta da zorunlu karşılık oranlarında 50 baz puanlık indirim yapan Merkez'in attığı son adımın, banka maliyetlerini düşürmesi ve faiz oranlarını aşağıya yönlü etkilemesi bekleniyor. Faiz indirimine direnen bankalara tepkiler de devam ediyor. Öte yandan bazı inşaat firmaları faiz inince fiyat artırımına gidiyor.


Türkiye emlak fiyatı artışında dünya şampiyonu!Takvim