Konya Altın Çarşı'da yıkım başlıyor!

Konya Altın Çarşı'da yıkım başlıyor!

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Altın Çarşı'sının yıkımının1 Ocak itibarıyla başlayacağını açıkladı. Konya'da Altın Çarşı ve Mevlana Çarşısı için dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Hürriyet'te yer alan habere göre; Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Mevlana Çarşısı ile Altın Çarşı’da Türkiye’ye örnek bir kentsel dönüşüm çalışması yürüttüklerini dile getirdi.

Konya Altın Çarşı da yıkım başlıyor!

Başkan Altay, Mevlana Çarşısı esnafına tahsis edilen geçici satış alanlarındaki esnafla bir araya gelerek dönüşüm alanında inceleme yaptı. Mevlana Çarşısı ve Altın Çarşı’da Türkiye’ye örnek bir kentsel dönüşüm çalışması yürüttüklerini dile getiren Başkan Altay tekstille uğraşan esnafın İplikçi Camii’nin karşısındaki otoparkta oluşturulan çadırda ticaretlerine devam ettiklerini, bir kısım esnafın da Mevlana Caddesi üzerinde belediye olarak kiraladıkları binada hediyelik eşya ticaretlerini sürdürdüklerini aktardı. Başkan Altay, “Altın Çarşı’daki esnafımızın da Mevlana Türbesi’nin doğusunda kurmuş olduğumuz çadırda ticaretlerine devam etmelerini arzu ediyoruz. Mevlana Çarşısı’nda yüzde 100 mutabakatla yıkımı tamamladık. Altın Çarşı’da da yüzde 95 mutabakatla süreç ilerliyor. Mevlana Çarşısı’nın sıfır kotuna kadar yıkım işlemini tamamladık. Şimdi etrafında duvarının yapılmasıyla ilgili çalışmalar sürüyor” dedi.

ALTIN ÇARŞI’DA YIKIM BAŞLIYOR 

1 Ocak itibariyle Altın Çarşı’nın da yıkımına başlayacaklarının altını çizen Başkan Altay, şu açıklamalarda bulundu: 

“İnşallah 2021 yılı içerisinde hem Mevlana Çarşısı hem Altın Çarşı Konya’ya yakışır bir hale gelecek. Gösterdikleri iyi niyetten ve uzlaşıdan dolayı özellikle esnafımıza teşekkür ediyorum. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak, esnafımızı mağdur etmemek için elimizden geleni yapıyoruz. Ayrıca şantiyede inşaat faaliyetlerinin hızlı yürütülmesi için bugün şantiyede bir koordinasyon toplantısı gerçekleştirdik. İmkanların el verdiği ölçüde en hızlı bir şekilde burayı Konya’ya yakışır bir çarşı haline getirmek için çaba sarf ediyoruz. Yapıldığı günden beri tartışma konusu olan Mevlana Çarşısı böylece Konya’nın gündeminden çıkmış oldu.''


 

Mevlana Çarşısı'nın yıkımı gerçekleşti!