Konya Mevlana Bölgesi'ndeki dönüşüm turizmi canlandıracak!

Konya Mevlana Bölgesi'ndeki dönüşüm turizmi canlandıracak!

Konya Mevlana'da devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları hızlandı. Çalışmalar hakkında bilgi veren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ,kentsel dönüşüm bölgede turizmi canlandıracağını dile getirdi. 
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihi dokuya uygun olarak hayata geçirilen Mevlana Çarşısı ve Altın Çarşı’daki dönüşüm çalışmalarının büyük bölümü tamamlandı. Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın merkezi konumunda olan Mevlana Çarşısı’nda ve Altın Çarşı’da esnaflarla ortaklık içinde Türkiye’ye örnek bir dönüşüm çalışması hayata geçirdiklerini söyleyerek Konya’nın yarınlarının daha güzel olması için var güçleriyle çalıştıklarını dile getirdi. 

Konya Mevlana Bölgesi ndeki dönüşüm turizmi canlandıracak!

TARİHİ MİSYON VE DOKUYA UYGUN

Türbe Önü Kentsel Yenileme Projesi kapsamındaki çalışmaları şehrin tarihi dokusuna uygun şekilde devam ettiğini söyleyen Başkan Altay, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın destekleriyle Mevlana Türbesi etrafındaki uygunsuz görüntüyü tamamen ortadan kaldırarak Konya’nın tarihi misyonuna ve dokusuna uygun bir projeyi şehrimize kazandırıyoruz” dedi.

Konya Mevlana Bölgesi ndeki dönüşüm turizmi canlandıracak!

TURİZME İVME KAZANDIRACAK

Mevlana Çarşısı’ndaki çalışmaların yüzde 80 oranında bittiğini söyleyen Altay, “Altın Çarşı’da da bu oran yüzde 35-40 civarında. Proje tamamlandığında bölgedeki ticaret ve sosyal hayat daha da canlanacak. Ayrıca, Mevlana Türbesi ile Bedesten, Kapu Camii ve Aziziye Cami arasında turizmi canlandıracak önemli bir bağlantı oluşuyor. Konya tarihi açısından büyük önem taşıyan dönüşümü en kısa sürede tamamlamak için çaba gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.

Konya Mevlana Çarşısı'nda dönüşüm çalışmalarının yüzde 80'i bitti!