Kooperatif yönetim kurulu üyesi aynı zamanda kooperatifte sekreter olabilir mi?

Kooperatif yönetim kurulu üyesi aynı zamanda kooperatifte sekreter olabilir mi?Posta yazarı Tamer Heper, 'Kooperatif yönetim kurulu üyesinin aynı zamanda bu kooperatifte sekreter olmasının önünde bir engel var mıdır?' sorusunu cevapladı.


Posta yazarı Tamer Heper, 'Kooperatif yönetim kurulu üyesinin aynı zamanda bu kooperatifte sekreter olmasının önünde bir engel var mıdır?' sorusunu yanıtladı.

Kooperatif yönetim kurulu üyesinin aynı zamanda bu kooperatifte sekreter olmasının önünde bir engel var mıdır? C.L.

Kooperatif yönetim kurulu üyesi aynı zamanda kooperatifte sekreter olabilir mi?

Bir gün kırk senelik yazılarımı bir kitapta toplayacak olursam, ilginç sorular bölümüne bu soruyu da alırım. Zira bir kooperatifte yönetim kurulu üyesi olan biri aynı zamanda ‘mesela’ yönetim kurulu başkanının sekreterliğini niye yapsın? Öncelikle genel bir kuraldan söz edeyim, bakalım buradan bir sonuç çıkacak mı? Kooperatifler Kanunu’nda yönetim kurulu üyelerine ödenecek meblağların ne olabileceği sayılmıştır: “Yönetim kurulu üyelerine genel kurulca belirlenen aylık ücret, huzur hakkı, risturn ve yolluk dışında hiçbir ad altında başkaca ödeme yapılamaz.”

Kooperatif yönetim kurulu üyesi aynı zamanda kooperatifte sekreter olabilir mi?

Şimdi söz konusu yönetim kurulu üyesi bir de sekreter olacak ve sekreterlik yapacak. İyi ama kendisi yönetim kurulu üyesi olduğu müddetçe yukarıda saydığım ödemeler dışında para alamayacağına göre niye sekreterlik yapsın? Okuyucuma bu mantıkla yanıt verirken tatbikatla ilgili örnek veremiyorum çünkü kolay karşılaşılır bir husus değil. Yukarıda açıkladığım madde çerçevesinde bu yönetim kurulu üyesinin bir maddi yararı olmayacaksa durduk yerde sekreterliği de yapmayacaktır. Zira madde; ‘Hiçbir ad altında başkaca ödeme yapılmaz’ demekle sekreterlik ücretinin de önünü kesmiştir.

Kooperatif mağdurları dikkat!