Koronavirüs Bodrum gayrimenkul sektörünü nasıl etkiledi?

Koronavirüs Bodrum gayrimenkul sektörünü nasıl etkiledi?

Koronavirüs salgını tüm dünyada yayılırken, ticaretten ekonomiye, gayrimenkulden inşaata birçok sektörü de etkiliyor. ERA Life Bodrum Brokeri Burcu Güngör Tezal, Covid-19 salgınının Bodrum gayrimenkul sektörüne etkilerine ilişkin açıklamalarda bulundu...


Salgın süreci gayrimenkul sektörünü olumsuz etkilerken yazlık bölgelerdeki gayrimenkul sektörünün nasıl etkileneceği herkesin merak ettiği konulardan. ‘Küçük İstanbul’ olarak nitelendirilen Bodrum’da gayrimenkul sektörünün nasıl etkileneceğine ilişkin ERA Life Bodrum Brokeri Burcu Güngör Tezal açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs salgını sürecinin Bodrum Gayrimenkul piyasasını olumsuz etkilediğini ifade eden ERA Life Bodrum Brokeri Burcu Güngör Tezal, "Şu an talep az olsa da normalleşme süreci başladığında talep artacak. Yaşadığımız süreç emlak pazarlama sektöründe ‘aydınlanma’ başlattı ve yeni gündem değer yaratıcı Gayrimenkul PR modeli olacak" diye konuştu.

Burcu Güngör Tezal, "Şu an ciddi bir durgunluk var. Nadiren de olsa yazlık evlere yönelik yer göstermeleri oluyor. Ticari gayrimenkullere ilgi azaldı. Genel olarak gayrimenkul hareketliliğinin 10’da 1’e indi. İkinci konutları olan mülk sahiplerin satma eğiliminde olduğunu gözlemliyoruz. Bir süre gayrimenkul satış yöntemlerinde kaos olacağını öngörüyoruz" dedi.

Burcu Güngör Tezal, konuya ilişkin soruları şu şekilde yanıtladı: 

Müstakil konutlara ilgi artacak mı?

Bodrum’da yüksek katlı yaşam alanları çok fazla olmadığı için bunu henüz hissetmiyoruz.

Bodrum’da Gayrimenkul fiyatları düşer mi?

Fiyatların düşeceğini hiç zannetmiyorum. Bodrum’da bütün Dünyanın talep ettiği gayrimenkul çeşitliliği var. İlk anda fiyatlarda belirsizlik olsa da normalleşmeye bağlı olarak fiyatlar yükselecektir.

Yabancılara gayrimenkul satışında ne gibi bir değişim olacak?

İlk etapta durgun olsa da ilerleyen süreçte yabancıların Bodrum’a olan ilgisi artacaktır. Özellikle yurt dışında yaşayan gurbetçilerin alım yapacağını tahmin ediyoruz.

Bodrum’da inşaat firmaları satış süreçlerini nasıl yönetiyorlar?

Hem konut üretip hem de kendileri satmak istiyorlar. Oysaki; imalat ile pazarlama farklı alanlar ve uzmanlık gerektiren işlerdir. Satış ofisleri açarak yoldan geçenlere konut satabileceğiniz yöntem artık sonuç vermeyecek.

Turizm sektörü nasıl etkilenecek?

Otel turizmine ilk etapta talep az olacak. Sezonluk yazlık konut kiralamalarının 3 kat daha fazla ilgi göreceğini tahmin ediyoruz. Normalleşme sürecine kadar Turizm gayrimenkulleri dönemsel değer kaybı yaşayabilir.

Gayrimenkul satış-pazarlamasında ne gibi değişimler olacak?

Gayrimenkul satış sektörü adeta bir ‘aydınlanma’ yaşıyor. Covid-19 sürecinde alternatif pazarlama kanalları yaratma arayışı herkes tarafından konuşulur oldu. Lüks konutların satışında seri ilan siteleri zaten istenilen sonuçları vermiyor. Geleneksel yöntemler ile satış yapmak isteyen mülk sahipleri ve inşaat firmaları istedikleri sonuçları alamayacak. Satış-pazarlama kabiliyetlerinin artırılması için haber sitelerinde görünür olup gayrimenkullerinizi seri ilan sitelerinin dışına çıkartıp PR ile diğerlerinden sıyrılmamız lazım. Pazarlamayı güçlendiren en önemli gündem konusu değer yaratıcı Gayrimenkul PR modeli olacak.

Koronavirüs satılık adalara talebi artırdı!

COVID-19 sonrası gayrimenkul sektörünü neler bekliyor?

Koronavirüs konut tercihlerini de değiştirecek!