27 / 09 / 2022

Koronavirüs İzmir gayrimenkul sektörünü nasıl etkiledi?

Koronavirüs İzmir gayrimenkul sektörünü nasıl etkiledi?

Tüketicilerin gayrimenkul alımında tercihlerinin değişeceği gelecekte, İzmir’de müstakil gayrimenkul sektöründe yaşanacak muhtemel değişimler ve beklentiler herkes tarafından merak ediliyor. Gayrimenkul PR, İzmir’deki müstakil konutların ekonomik analizini ve geleceğini inceledi...Teknoloji odaklı alternatif pazarlama kanalları yaratan Gayrimenkul PR, İzmir’deki müstakil konutların ekonomik analizini ve geleceğe ilişkin beklentilerine ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Tüketicilerin gayrimenkul alımında tercihlerinin değişeceği gelecekte, İzmir’de müstakil gayrimenkul sektöründe yaşanacak muhtemel değişimler ve beklentiler herkes tarafından merak ediliyor. Endaksa verileri ışığında İzmir’in ilçe düzeyinde müstakil konutların fiyat/amortisman verilerini açıklayan Gayrimenkul PR, sektöre ışık tutacak bir analiz paylaştı. 

İşte O Analiz

İzmir’de ortalama 176 metrekare büyüklüğündeki müstakil bir konutta son bir yıl içerisinde yüzde 5.05 oranında değer artışı gözlenirken, müstakil konutların ortalama metrekare birim fiyatı 4 bin 929 liradan belirlendi. Bu özelliklere sahip satılık müstakil ev ve villaların amortisman süreleri ise ortalama 28 yıl olarak kaydedildi. 

Yıllık ortalamalara bakıldığında Mart 2020 sonu itibarıyla villa ve müstakil ev için İzmir’de en fazla değer kazanan ilçeler sırasıyla Selçuk, Kemalpaşa, Konak, Bornova, Torbalı olurarak belirlenirken, en fazla değer kaybeden ilçeler sırasıyla Tire, Buca, Aliağa, Narlıdere, Bergama olduğu gözlendi. En hızlı geri dönüşe sahip ilçeler sırasıyla Tire, Selçuk, Bayındır, Bergama, Konak olurken, en geç kazandıran İlçeler sırasıyla Çeşme, Karabağlar, Buca, Menderes, Bornova şeklinde sıralandı.

Ortalama 176 metrekarelik bir müstakil konutun birim fiyatının 2 bin 182 ile 11 bin 700 lira arasında değiştiği İzmir’de ortalama birim fiyat metrekarede 4 bin 929 lira olurak kaydedilirken, ortalama fiyat ise 867 bin 504 lira şeklinde belirlendi. İzmir’de bir müstakil evin ortalama amortisman süresi ise 28 yıl şeklinde kaydedildi.

Fiyatlar Erişilebilir Düzeyde Olmalı

Yeni bir ekonomik düzenin başlayacağını ve gayrimenkul satış sektöründe eski alışkanlıkların giderek azalacağını belirten Gayrimenkul PR şu değerlendirmelerde bulundu:

"Erişebilebilir fiyatlardan satışa sunulduğunda İzmir’deki müstakil konut stokunun önemli bir bölümü Eylül 2020 tarihine kadar eritilebilir. Tüketiciler aynı kalitedeki gayrimenkulü çok daha uygun fiyatlara alabilecekleri alternatiflere yönelebiliyorlar. İnşaat firmaları ve mülk sahipleri ‘müstakil konutlara ilgi arttı’ algısına kapılmadan gayrimenkullerini doğru fiyatla satışa sundukları takdirde, tüketicileri kendilerine çekebilirler.

Günümüzde; ilanı girip müşterinin aramasını bekleme dönemi sona erdi. Özellikler üst gelir gurubuna yönelik lüks gayrimenkullerin satışında seri ilan siteleri istenilen sonuçları kısa vadede veremeyebilir. Satış ofisleri açıp, yoldan geçenlere konut satılamayacağı bir dönemdeyiz. Hedef kitlede farkındalık yaratıcı ve değer artıcı stratejik çalışmalar ile gerçek alıcılara doğrudan ulaşılabilir."

Koronavirüs İzmir gayrimenkul sektörünü nasıl etkiledi?

Koronavirüs İzmir'de gayrimenkul fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Koronavirüs sonrasında hangi illere talep arttı?

Koronavirüsten kaçan arsa alıyor!

Koronavirüsle müstakil villalara talep arttı!
Geri Dön