Koronavirüs, (inşaat firmaları için) E-Dönüşüme geçmek için köprüden önceki son çıkış olmasın?

Koronavirüs, (inşaat firmaları için) E-Dönüşüme geçmek için köprüden önceki son çıkış olmasın? Koronavirüs, (inşaat firmaları için) E-Dönüşüme geçmek için köprüden önceki son çıkış olmasın?

Sosyolog Faruk Özcan, müteahhitlik sektörünü değerlendirdi; Özcan, "Korona günlerinde inşaat ve müteahhitlik için öncelikle almamız gereken birinci ders: İnşaat sektörü için e-dönüşüm artık bir tercih değil, zorunluluktur. Buna da satış ve satınalma ile başlanabilir."  dedi...Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) öncesindeki Türk #inşaat sektöründe, davul müteahhitin elinde, tokmak bankaların (dolayısıyla ekonomi yönetiminin, yani siyasetin) elindeydi. Bunu aşağıdaki Merkez Bankasının konut kredi faizleriyle #ipotekli konut satışları arasındaki biri artınca diğerinin azaldığı ters korelasyon ilişkisinde görmekteyiz. 

Ancak göremediğimiz, faiz-konut satışı denklemine artık #koronavirüs değişkeninin dahil olmasıyla birlikte, konut alıcılarının #Evdekal çağrılarına haklı olarak uymaları sonrasında yaşanacak olan değişimdir. Tabi “neyi bilmiyormuşuz işler bıçak gibi kesildi işte” diyeniniz olacaktır ve kısmen halihazırda bu doğrudur da, ancak burada, #konut alıcılarının ilk şoka verdikleri nakitte kalma ve dolayısıyla ev alma kararlarını erteleme tepkisinin geçici olmasını sağlamanın mümkün olduğunu vurgulamaya çalışıyorum. 


Peki ama nasıl?


Öncelikle inşaat sektörünün en temel insan ihtiyaçlarından biri olan barınma ihtiyacını karşıladığını ve bunun ertelense bile iptal edilemeyecek bir ihtiyaç olduğunu hatırla(t)makta fayda var. Dolayısıyla şuan konut alıcılarının piyasadan çekilmesi, ilk şoka verdikleri bir tepki ve bu GE Çİ Cİ !!! Yani gayrimenkul üreticileri olarak önce biz sakin olalım ki, alıcılarımıza da güven telkin edebilelim.

Bunun geçici olması için de, ekonomi yönetiminin aldığı-alacağı kararları ilgili uzmanlar değerlendirsin, gelin biz bu yazımızda müteahhitler bu şartlar altında konut satışı için ne yapabilir buna bakalım.

Durum tespitiyle başlayacak olursak, ülkemizi de etkileyen küresel bir pandemi ile karşı karşıyayız. #Evdekal çağrılarına haklı olarak uyan konut alıcıları evlerinde, satış ofislerimiz boş, gel(e)miyorlar, ayrıca satışı yapsak tapu nasıl olacak diyorsunuz. Gelin sırayla bakalım.

Birşey tartışılıyorsa, piyasa aktörleri bunu yoksaymayıp derhal fiyatlamalı

 Yani onu uygulamanın maliyetini çıkarmalı ve sonra da gereken neyse hayata geçirmeli. Çünkü burada inşaat sektöründen müteahhitlikten, konut alıcılarından bahsetsek de, asıl gerçek şudur ki, hiçbir sektör, halkımızın sağlığından kıymetli değildir. Halkımızın sağlığı için ne gerekiyorsa, inşaat sektörü dahil, her sektör buna derhal uyum sağlamalıdır.
Bu çerçevede, halihazırda dünyanın birçok ülkesinde örneğini gördüğümüz sokağa çıkma yasağının ülkemizde de tartışıldığı şu günlerde, geldi geliyor, kısmen geldi gelmedi tartışmalarıyla zaman kaybetmek yerine, sektör olarak gereken neyse hızla hazır olmalıyız. Ötesi zaman kaybı olur.

O yüzden, satış ile başlayacak olursak, müteahhitlik sektörü konut alıcılarının satış ofislerine, şantiyeye, örnek daireye gel(e)memeleri senaryosuna karşı hazır olmalı. Bu çerçevede, #evdekal an konut alıcılarının ayağına satış ofisini, şantiye seviyesini, örnek dairesini götürebilen müteahhit firmaları korona virüsü daha kolay atlatır. Yani, firmasının kendi internet sitesine ve/veya konut satış sitelerine proje görselleri, tanıtım filmi, inşaatın seviyesini gösteren şantiyeden canlı yayın ve/veya görseller koymanın, sosyal medya ile de bunu desteklemenin önemi gün geçtikçe artıyor. Burada da artık esas olan, süslü cümleler ve görseller kullanmak değil, şeffaflıktır. Zira zaten evinden çıkmadan projeyi inceleyecek olan konut alıcılarında şüphe uyandırabilecek süslü ifade ve görseller, özellikle bu dönemde bilhassa ters çalışacaktır. Şeffaf firmalarsa, bu süreci daha kolay atlatabileceklerdir. Tabi şeffaf olabilmek için de, öncelikle doğru olabilmek gerekmektedir. 
Satışı yapsak tapu nasıl olacak sorusu için de, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün Webtapu işlemlerini müteahhit firmaların konut alıcılarına rehberlik edebilecek seviyede öğrenmeleri ve böylelikle onları yönlendirebilmeleri önemlidir. 

Webtapu kullanımı hakkında bilgi ve videolar için bkz. http://webtapu.tkgm.gov.tr/
Korona günlerinde inşaat ve müteahhitlik için öncelikle almamız gereken birinci ders: İnşaat sektörü için e-dönüşüm artık bir tercih değil, zorunluluktur. Buna da satış ve satınalma ile başlanabilir.
* * *
Bu da geçecek, güzel günler göreceğiz ey halkım, yeterki yetkililerin uyarılarına uyalım, evde kalalım.
* * *
Hep inşaat sektörü, ekonomi ve konut alıcılarından bahsettiysek de, sanılmasın ki koronavirüse karşı en ön cephede mücadele eden sağlık çalışanlarımızın; aşı, tedavi arayan bilim insanlarının değerli çabalarını yoksayıyoruz. Hayır, bilakis bu zor zamanların gerçek kahramanları olarak kendilerine ne kadar teşekkür etsek, alkışlasak az gelir. Allah tüm sağlık çalışanlarını korusun.

Sosyolog Faruk Özcan
Bursa/2020

 

Meyve veren ağacı keserek yeni bir ağaç elde edebilen yoktur!