Krediyi ödemeyince 137 eve haciz geldi

Krediyi ödemeyince 137 eve haciz geldiKonya'nın Seydişehir ilçesinde dar ve orta gelirliler için kurulan konut yapı kooperatifi, çektiği krediyi ödeyemeyince banka, 137 evin tamamını haciz yoluyla satışa çıkardı.

Edinilen bilgiye göre, yaklaşık 10 yıl önce dar ve orta gelirlilerin ev sahibi olması için kurulan Seydişehir 5 Ağustos S.S. Konut Yapı Kooperatifinin inşaatı çeşitli sorunlar nedeniyle uzadı.


Kooperatif Yönetimi Kurulu, bir süre sürüncemede kalan kooperatif inşaatının tamamlanarak üyelere teslim edilmesi için Vakıfbank'tan kredi kullandı. Ancak, üyelerin ödeme güçleri, zaman içinde önemli oranda azaldı.


Ayrıca, bazı kooperatif üyeleri, binaların sözleşmedeki kalite standartlarında yapılmadığını gerekçe göstererek yönetime dava açtı. Alınan kredi 2008 yılı başına kadar ödenemeyince, kooperatif yönetimi üyelere tapularını da veremedi.


Kirada oturan ve ekonomik durumu iyi olmayan yaklaşık 30 üye, yıllarca kooperatif aidatı ödediği evlerine taşındı. Ancak, kooperatifin tamamlanması için çekilen kredi ödenmeyince söz konusu banka, yaklaşık 15 gün önce haciz işlemi başlatıp, evine yerleşen kooperatif üyelerini, tahliye emri göndererek çıkardı.


Ardından banka, 100 metrekarelik 137 adet konutu, kapalı zarf teklif usulüyle satışa çıkardı. Her biri 10 bin YTL muhammen bedelle satışa çıkarılan dairelere teklif alımları da başladı.


-SATIŞ İŞLEMİ 20 OCAKTA ANKARA'DA GERÇEKLEŞECEK-


Banka yetkilileri, yaptığı açıklamada, evlerin tamamının tek tek satışı için teklif alma işleminin başladığını belirterek, "Türkiye'nin her yerindeki Vakıfbank şubelerinden, bu daireler için teklif verilebiliyor. Kapalı verilen teklif zarfları, 20 Ocakta Ankara'da açılacak ve satış işlemleri gerçekleşecek. Bu partide satılamayan daireler takip eden aylarda yeniden aynı usulle satışa çıkarılacak" diye konuştu.


Kooperatif Başkanı Mustafa Çakır ise üyelerinin çok mağdur olduğunu belirterek, mağduriyetlerinin giderilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını ve yapmaya devam ettiklerini ifade etti.