Krizde bile `önce ev almak' istiyoruz

Krizde bile `önce ev almak' istiyoruz

MasterIndex araştırması `ev almanın' Türk halkının önceliği olduğunu ortaya koydu.


MasterCard tarafından düzenlenen ve altı ayda bir gerçekleştirilen MasterIndex Araştırması'na göre, "Elinize fazladan 40 bin YTL geçse nasıl değerlendirirsiniz?'' sorusuna yüzde 37'lik çoğunlukla "ev alırım'' yanıtını veren Türk halkının bu isteği 1999 yılından bu yana ilk tercih durumunda. Araştırmanın sonuçlarına ilişkin olarak yapılan açıklamada, ev alma isteği gösteren kesimin yaşının da önceki yıllara oranla düştüğüne işaret edildi.

MasterIndex Araştırmasının sonuçları incelendiğinde kadınların `ev alma' tercihinin erkeklerden daha fazla olduğunun görüldüğüne işaret edilen açıklamada, "elime geçen 40 bin YTL'yi `ev alarak' değerlendiririm" diyen kadınların oranının yüzde 41, erkeklerin oranının yüzde 33 olduğu belirtildi.

En çok A ve DE grupları hevesli

"Eline geçen parayı ev alarak değerlendireceğini söyleyenlerin sosyo ekonomik seviyelerine bakıldığında A sosyo ekonomik seviyede bulunan katılımcılar ile DE sosyo ekonomik seviyede bulunan katılımcılar diğer gruplara oranla daha yoğun bir ev alma isteği içerisinde. A sosyo ekonomik seviyesinin yüzde 44'ü öncelikli olarak ev almayı tercih ederken benzer bir istek yüzde 41 ile DE sosyo ekonomik seviyesinden geliyor.

Akşam