Küçükyalı Karayolları arazisi meclis gündeminde!

Küçükyalı Karayolları arazisi meclis gündeminde! Küçükyalı Karayolları arazisi meclis gündeminde!

TOKİ’ye devredilen ve geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ihaleyle imara açılan İstanbul Maltepe’deki Karayolları arazisi Meclis gündemine taşındı.


Cumhuriyet Halk Partisi PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada İstanbul Maltepe’de bulunan Karayolları arazisinin özelleştirilmesini gündeme getirdi. İlgezdi, “Maltepe’nin son yeşil alanı da yok ediliyor” dedi.


Özelleştirme kapsamına alınarak TOKİ’ye devredilen ve geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ihaleyle imara açılan İstanbul Maltepe’deki Karayolları arazisi Meclis gündemine taşındı. Genel Kurul’da konuşan İlgezdi, Maltepe’nin tek yeşil alanı olarak kalan Karayolları arazisinin imara açılmasını protesto eden semt sakinlerinin hukuk mücadelesi başlatmaya hazırlandıklarını söyledi.


Çınar Mahallesi sakinlerinin, bir araya gelerek “DİREN ÇINAR” platformunu oluşturduğunu ve imara karşı mücadeleye başladığını kaydeden İlgezdi, “Vatandaşlarımız mahalle sınırları içerisinde kalan 132 dönümlük Karayolları arazisinin özelleştirilmesini protesto ediyorlar. Ellerinde kalan tek yeşil alanın imara açılmasına, “DİREN ÇINAR” diyerek isyan ediyorlar” dedi.


Çevre ve Şehircilik Bakanı'na sordu

Konuyla ilgili Meclis Başkanlığına bir soru önergesi de veren İlgezdi, Emlak Konut GYO tarafından 21 Nisan’da askıya çıkan imar planlarına yasal süresi içerisinde itiraz edildiğini ancak itiraz süresi dolmadan ihale tarihinin açıklandığını belirtti. Söz konusu itirazlara cevap verilmediğini anımsatan ihale sürecinde yaşanan hukuksuzluklara ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan bir soruşturma olup olmadığını sordu. Karayolları arazisinin, olası bir depremde toplanma alanı olarak kullanılmak üzere kamuya devredilmesine ilişkin taleplerin göz ardı edildiğini ve plan dosyasında Maltepe sahilindeki dolgu alanın yeterli olduğuna ilişkin bir raporun plan dosyasında yer aldığına dikkati çeken İlgezdi, “dolgu alanları deprem anında güvenli midir?” diye sordu.Birgün