Küresel kriz korkuttu konut faizleri yükseldi

Küresel kriz korkuttu konut faizleri yükseldi

Kriz nedeniyle teyakkuzda olan bankalar harekete geçti. Yapı Kredi ve Garanti aylık faizi % 1.34'e, Finansbank 1.33'e yükseltti

ABD kaynaklı mortgage krizinin olumsuz etkileri yavaş yavaş konut tüketicisi için görünmeye başladı. Uluslurarası piyasadan alınan paranın, küresel kriz nedeniyle pahalanması Türkiye'ye yansıdı. Yatırımcı kuruluşlar uzun süredir ‘Avrupa'da ve ABD'de yaprak kımıldamıyor. Kimse borç vermek istemiyor. Bu nedenle dışardan kaynak bulmak zorlaştı' demişlerdi. Bu olumsuz gelişmelerin ilk yansımasına ise dün üç büyük banka faiz artırımı ile yanıt verdi. Yapı Kredi, Garanti ve Finansbank konut kredisi faizlerini dün artırdı. Yapı ve Kredi, YTL cinsi konut kredisi faizi 3-240 ay vadede yüzde 1.34'e yükseltti. Temmuz ayından beri düşüş trendinde olan konut kredisi faiz oranları bu aydan itibaren yükselişe geçmiş oldu. Öte yandan ABD Mortgage Bankerleri Birliği verilerine göre, konut kredisi başvuruları da geçen hafta, bir önceki haftaya oranla yüzde 2.1 oranında gerileyerek, son dört yılın en düşük düzeyine indi. 30 yıl vadeli sabit oranlı konut kredisi faizleri ise yüzde 0.11 oranında yükselerek, yüzde 5.72'ye çıktı.


Merkez'de faiz toplantısı bugün


Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bu yılın ikinci toplantısını bugün yapacak. Piyasalarda 0.25 puanlık faiz indirimi bekleniyor.


(Star)