25 / 09 / 2023

Kuruçeşme Arena gidecek yerine lüks otel gelecek

Kuruçeşme Arena gidecek yerine lüks otel gelecek

İki yıldır İstanbul'un Boğaz'a nazır konser alanı olan Kuruçeşme Arena'nın üzerinde bulunduğu arazi, sahibi FB eski Başkanı Tahsin Kaya tarafından satışa çıkarıldı. Kaya, otel imarlı arazi için 140 milyon dolar istiyor.Açılışının yapıldığı Temmuz 2005'ten beri pek çok organizasyona ev sahipliği yapan İstanbul'un ünlü konser ve gösteri alanı Kuruçeşme Arena'nın arazisi satışa çıktı. Fenerbahçe Kulübü eski başkanlarından Tahsin Kaya'ya ait arazi 140 milyon dolar isteniyor. Ortaköy ile Arnavutköy arasında Boğaz'ın kıyısında yer alan ve bölgede imara açık son arsalardan biri olduğu için değeri katlanan arazinin büyüklüğü 15 bin 37 metrekare. Şubat ayından beri satışta olan Kuruçeşme Arena arazisinin toplam inşaat alanı ise bodrumlar dahil 38 bin 530 metrekare. 1800'lü yıllarda üzerinde 2 tarihi bina bulunan arazi, yanan yapılar bugüne taşınamasa da Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından 3'üncü derecede tarihi eser olarak belirlenmiş. Kaya'nın araziyi henüz satamamış olmasının bir nedeni olarak da bu durum gösteriliyor. Çünkü uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar inşa edilecek yeni yapıların dış cephelerinin arsanın üzerindeki eski binalar ile örtüşmesi gerektiğine ve yatırımcıların da mimari anlamda kısıtlanmak istemediğine işaret ediyor.

İMAR DURUMU OTELE UYGUN
İstanbul Beşiktaş Kuruçeşme Mahallesi'nde 6 pafta, 169 ada, 2 parsel şeklinde kayıtlı olan arazinin imarı ise turizm konaklama alanı olarak verilmiş. Buna göre arazide biri 4, diğer ikisi de 3'er katlı olmak üzere toplam 3 blok inşa edilebilir. Zemin kat ile birlikte toplam 8 bin 530 metrekare inşaat izni olan arazide bodrumların toplam 15 bin metrekarelik kullanım alanı bulunuyor.
BEŞİKTAŞ Belediyesi'nin konser ve gösteri alanı arayışları sonucunda 2005 yılında belediyeye tahsis edilen Kuruçeşme Arena'nın sponsorluğunu Turkcell üstleniyor. Mekân, etkileyici atmosferiyle sadece izleyicileri değil, konser veren sanatçıları da kendine hayran bırakıyor. Bugüne kadar Sting'den Roger Waters'a, Evanescence'dan Sean Paul'e kadar uluslararası arenada ün yapmış pek çok yabancı sanatçıyı sahnesinde ağırlayan Mayıs ve haziran aylarında dünyaca ünlü ritm grubu Stomp'un da gösterileri ile sahne aldığı Kuruçeşme Arena'da konser veren yerli isimler arasında ise Sezen Aksu, Funda Arar, Zülfü Livaneli ve Zerrin Özer bulunuyor. Ayrıca Arena'nın 2007 sezon programında Amerikan progresif rock grubu Tool konseri de yer alıyor.
ALINAN bilgilere göre, Kuruçeşme Arena'nın otel imarına açık arazisi için Marriot Otel Grubu, mart ayında 80 milyon dolarlık bir teklifle Tahsin Kaya'ya gitti. Hatta, Marriot, arazinin imarına uygun olarak bir otel projesi bile hazırladı. Marriot'un projesindeki otel 210 odadan meydana geliyordu. Ancak arazinin satışı gerçekleşmedi, çünkü Marriot'un 80 milyon doların yüzde 15'ini peşin, geri kalan kısmını ise 5 yıl vade ile ödeme isteği Kaya tarafından reddedildi.
Geri Dön