Kuşadası imar planına itiraz

Kuşadası imar planına itiraz

Kuşadası Kent Meclisi, aralarında Belediye Başkanı Fuat Akdoğan'a ait tesislerin de bulunduğu bazı turistik işletmeler ile ile yazlık sitelere ek imar hakkı tanıyan imar planı tadilatı kararına itiraz etti.


Alınan bilgiye göre, Belediye Meclisinin, 5 Aralık 2007 tarihinde, Belediye Başkanı Başkanı Fuat Akdoğan'a ait Club Akdeniz Tatil Köyü (2 bina) ve Pamay Apart Oteli; Korumar Otel, Grand Önder Otel, Pine Marin Otel ve Carisma Otel ile ikinci konut olarak bilinen 10 siteye ek imar hakkı getiren kararı tartışma konusu oldu.

Kuşadası Kent Meclisi, 7 turistik tesis ile 10 siteye "ek kat ve yoğunluk hakkı tanıyan" ve bu yapılardaki aykırı yapılaşma sonucu ortaya çıkan "kat, yoğunluk ve çekme mesafesi ihlallerinin affı" anlamı taşıyan karara belediye meclisine başvuruda bulunarak itiraz etti.

Kuşadası Kent Meclisi Başkanı Bülent Tokuçoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, meclise verdikleri 16 sayfalık dilekçe ile gerçekleştirilen imar planı değişikliğine "yoğunluk artırıcı olması, fonksiyon değişikliği getirmesi ve imar affı niteliği taşıması" gerekçeleriyle itiraz ettiklerini belirtti.

Alınan kararların imar affı niteliği taşıdığını savunan Tokuçoğlu, şunları kaydetti: "Oysa, Belediye Meclisi'nin imar affı gibi bir yetkisi yok. Bunun yanında Kuşadası'ndaki betonlaşmadan en çok şikayet eden turistik tesis sahiplerinin ve turizmcilerin, Kuşadası'nı daha da betonlaştıracak ek imar hakkı talebinde bulunması ve bunu belediye meclisinden geçirmesi son derece düşündürücü. Turistik tesisler ile yazlık sitelere yönelik imar plan tadilatları kesinlikle yasalara aykırı. Tüm tadilat talepleri 25 binlik nazım imar ve çevre düzeni planına aykırı. Yoğunluk artıran ve fonksiyonel değişik içeren bu değişiklikler Kuşadası'nın geleceğini daha da çok betona mahkum etmektedir."

-TURİZMCİLERİN GÖRÜŞÜ-

Kuşadası Kent Meclisi'nin itirazını değerlendiren turizmciler, yapılan imar planının tesislerin modernize edilmesi ve yeterli hale getirilmesi için gerekli olduğunu savundular.

Kuşadası'nda turizmin gelişimi açısından en fazla şikayet edilen konunun "tesislerin yetersiz alt ve üst yapıları" olduğunu belirten işletmeciler, şunları kaydettiler: "Bizler de bu şikayetler doğrultusunda imkanlarımızı zorlayarak tesislerimizi modern ve günümüze uygun halde hizmet verecek doğrultuda tadil ettik. Tadilatların betonlaşmayla hiçbir ilgisi yoktur. Kuşadası Kent Meclisi siyasi bir yapı olmamasına rağmen yaptığı tüm itirazlar mevcut yönetime muhalif olan siyasi yapının devamı niteliğine bürünmüştür."

Kuşadası Kent Meclisi'nin imar planı değişikliğine ilişkin itirazının, Belediye Meclisi'nin gelecek ay yapılacak toplantısında görüşüleceği bildirildi.