Kuzey Marmara Otoyolu'nun 'Nakkaş-Başakşehir kesimi' ihalesi yapıldı!

Kuzey Marmara Otoyolu'nun 'Nakkaş-Başakşehir kesimi' ihalesi yapıldı!


Karayolları’nda, milyarlarca TL'lik dev bir ihale daha sonuçlandı. Kuzey Marmara Otoyolu'nun “Nakkaş-Başakşehir kesimi” (bağlantı yolları dahil) ihalesini, Rönesans Grubu aldı. İhale bedelinin 8 milyar TL civarında olduğu ileri sürüldü. 


Karayolları Genel Müdürlüğü, 30 Haziran Salı günü Kuzey Marmara Otoyolu'nun “Nakkaş-Başakşehir kesimi” için ihaleye çıktı. Yap-işlet-devret (YİD) yöntemiyle yapılan ihalede, en iyi teklif Rönesans Grubu'ndan geldi. Teklif tutarının, 8 milyar lira civarında olduğu belirtiliyor. İhalede, ikinci sırada Cengiz Grubu bulundu. 

Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre; Karayolları Genel Müdürlüğü ile Rönesans Grubu arasındaki ihalenin ilk imzaların bir süre önce atıldığı, bundan sonra başta “finansman paketi” olmak üzere diğer prosedürlerin ve işlemlerin tamamlanacağı belirtiliyor. Bunların tamamlanmasından sonra yüklenici, proje için kolları sıvayacak ve inşaata başlayacak.

İLK İMZALAR

Karayolları Genel Müdürlüğü, ihaleyle ilgili çalışmalarını bitirdi. Kuzey Marmara Otoyolu'nun Nakkaş-Başakşehir kesiminin bağlantı yolları dahil yapım ve işletme ihalesini, Rönesans Grubu kazandı.

İhaleyle ilgili olarak Karayolları Genel Müdürlüğü ile Rönesans Grubu arasında ilk imzaların bir süre önce atıldığı ifade ediliyor. Söz konusu imza ile ihaleyi, Rönesans Grubu’nun kazandığının kayıt altına alındığı belirtildi. 

Peki, bundan sonra ne olacak? İhaleye ilişkin başta finansman paketi olmak üzere diğer prosedürlerin ve işlemlerin tamamlanacağı ifade ediliyor. Daha sonra yüklenici, projenin yapımına başlayacak. YİD kapsamında projeyi yapacak, işletecek ve işletme süresi sonunda da devlete devredecek. Proje bitirildiğinde, söz konusu yolu ya da hattı kullanmak isteyen araçlar, ilan edilecek “geçiş bedeli”ni ödeyerek yolu kullanabilecek. 

Kuzey Marmara Otoyolu bayram için devrede!