Kanal İstanbul çevresine kurulacak Yenişehir'in yollarını Rönesans Grup yapacak!

Kanal İstanbul çevresine kurulacak Yenişehir'in yollarını Rönesans Grup yapacak!Kuzey Marmara Otoyolu’nun “Nakkaş-Başakşehir kesimi” ihalesini, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı yapan Rönesans Grup aldı. 


Yap - işlet - devret (YİD) yöntemiyle yapılacak yollar incelendiğinde bir kısmının tartışmalı proje Kanal İstanbul kapsamında yapılacak “Yenişehir”in yolları olduğu belirlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) CHP’li meclis üyesi Nadir Ataman “Yap - işlet - devret modeli ile ihale edilen yol ihalesi ile görüldü ki Kanal İstanbul Yenişehri görmek için bile vatandaş para ödeyecek” diye konuştu.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü, “Kuzey Marmara Otoyolu (3. Boğaz Köprüsü Dahil) Projesi Nakkaş-Başakşehir (Bağlantı Yolları Dahil) Kesimi” YİD Modeli ile yapılması ihalesinin 21 Mayıs’ta gerçekleştirileceğini açıklamaştı fakat ihale daha sonra 30 Haziran’a ertelenmişti.

30 Haziran’da yapılan ihaleye Rönesans Grubu ve Cengiz İnşaatı’ın teklif sunduğu kaydedilmişti. Buna göre ihaleye Rönesans Grup’u 8 milyar 393 milyon 65 bin 100 TL teklif sunarken Cengiz İnşaat 9 milyar 295 milyon 812 bin 790 TL teklif sunduğu belirtilmişti.

Kanal İstanbul çevresine kurulacak Yenişehir

‘VATANDAŞ PARA ÖDEYECEK’

İhaleyi Rönesans Grup kazandı. İhalede tartışmalı proje Kanal İstanbul kapsamında yapılacak olan Yenişehir yollarının da olduğu ortaya çıktığı. İhaleden sonra proje YİD kapsamında yapılacak, işletilecek ve işletme süresi sonunda da devlete devri yapılacak. 

Proje bitirildiğinde, söz konusu yolu ya da hattı kullanmak isteyen araçlar da ilan edilecek “geçiş bedeli”ni ödeyerek kullanacak. İhale kapsamındaki yolları değerlendiren İBB’nin CHP’li meclis üyesi Nadir Ataman, “Pandemi döneminde tarihi köprülerin ihalesinden sonra şimdi de projenin yolları ihale edildi. İlgili ihale edilen yollar incelendiğinde yolların Kanal İstanbul ‘Yenişehir’in yolları da olduğu görülüyor.

Kanal İstanbul inanılmaz bir hız ve acele ile ilerliyor. Ne pandemi dinliyor ne de kriz. YİD modeli ile ihale edilen yol ihalesi ile görüldü ki Kanal İstanbul Yenişehri görmek için bile vatandaş para ödeyecek” şeklinde konuştu.

Kanal İstanbul Türkiye için stratejik bir güvenlik meselesi!

Murat Kurum'dan Kanal İstanbul açıklaması!