18 / 08 / 2022

Kanal İstanbul çevresine kurulacak Yenişehir için 650 ev kamulaştırılacak!

Kanal İstanbul çevresine kurulacak Yenişehir için 650 ev kamulaştırılacak!

Kanal İstanbul’un yanı başında yapılacak lojistik merkezi için Arnavutköy’ün Yeniköy Mahallesi’nde bulunan 650 ev kamulaştırılacak. Hak sahipleri imar planlarına itiraz edeceklerini belirtiyor. Karadeniz'i Marmara'ya bağlayarak Boğaz'daki gemi trafiğini hafifleteceği ifade edilen çılgın proje Kanal İstanbul'un çevresinde inşa edilecek 500 bin nüfuslu Yenişehir projesi için hazırlanan imar planına göre bir mahalle tarihe karışacak. 

Sözcü'den İsmail Şahin'in haberine göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından hazırlanan 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planını 2019 yılı sonunda değiştirerek Kanal İstanbul ve Yenişehir'i planlara işleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bölgedeki yapılaşmayı parsel parsel belirleyecek olan 7 etaplık 1/5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planlarından 3'ü Haziran'ın sonunda onaylandı. İtirazların değerlendirilmesi amacıyla 2 Temmuz'da bir ay süreyle askıya çıkarılan planlar Arnavutköy ve Başakşehir ilçelerini kapsamakta.

650 EV KAMULAŞTIRILACAK

Planlara göre, Arnavutköy ilçesine bağlı olan ve Karadeniz kıyısında bulunan Yeniköy Mahallesi, projesi çerçevesinde istimlak edilecek. Yeni havalimanının hemen yanı başındaki mahalledeki 300'ü merkezde 350'si sahil şeridinde yer alan toplam 650 konut hayata geçirilecek lojistik merkezi projesi sebebiyle kamulaştırılacak.

Düzenlemeden 2 bin kişinin etkileneceğine dikkat çeken Yeniköy Mahallesi Muhtarı Timur Çevik, “Bölge sakinlerine konuyla ilgili gerekli bilgilendirmeyi yaptım. Şu anda itiraz süreci için nasıl hareket edileceğini dair vatandaşlar aralarında görüşüyor” dedi. Yeniköy'ün bir bölümünün üzerinden Kanal İstanbul geçeceğini kalan kısmının da lojistik sahası olarak planlandığını ifade eden Çevik, “Planlar ne zaman ve nasıl hayata geçecek, kamulaştırma bedeli mi ödenecek, yoksa başka bir alanda yer mi gösterilecek bilmiyoruz. Yeniköy'de sürekli ikamet edenler ağırlıklı olarak çiftçilik ile uğraşıyor. Geçici olarak gelenlerin ise yazlıkları bulunuyor” şeklinde konuştu.

2 MİLYON METREKARELİK ALAN

Kanal İstanbul'un Karadeniz girişinin doğusunda ayrılan ve Yeniköy Mahallesi'ni kapsayan 2 milyon 76 bin metrekare büyüklüğüne sahip alan, Yenişehir projesi kapsamında lojistik merkezi olarak tasarlandı. İGA'nın İstanbul Havalimanı'nda geliştirdiği kargo şehrinin konteyner limanı ve antrepolar ile desteklenerek, İstanbul'un lojistiğinin büyük bir kısmının bu bölgeye aktarılması amaçlanıyor.

Kanal İstanbul çevresine kurulacak Yenişehir'in detayları belli oldu!

İBB'den Kanal İstanbul planlarına itiraz!