Levent İETT'de imar planı yeniden yapılacak

Levent İETT'de imar planı yeniden yapılacakArazi planlama yetkisinin Büyükşehir Belediyesi'nde olduğunu belirten Başkan Topbaş, “Levent'teki arazimizle ilgili yargıdan farklı bir sonuç çıksa bile öngörülen düzeltmeler yapıldıktan sonra arazinin tekrar satışını yaparız” dedi.


Saraçhane Belediye Sarayı'nda gazetecilerin satışı yapılan Levent'teki eski İETT arazisiyle ilgili sorularını cevaplandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, söz konusu arazinin daha önceden imarlı olduğuna dikkat çekerek, “Buranın satışıyla ilgili olarak Meclisimiz Başkanlığa yetki verdi. Daha sonra satıştan iyi bir değer elde etmek adına imar üzerinde bir değişiklik talep ederek, zemin altının emsal dışı tutulmasını istedik, Meclis bunu kabul etti. Söz konusu arazinin satışının da bu doğrultuda yapıldı. Meclisimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ben, bu kararın arkasında duracağız. Satın alan firma hiç çekinmeden bedelini yatırsın, işlemine devam etsin. Zorlu Grubu aynı koşullarda olmasına rağmen bedelini yatırdı, şu anda proje çalışmasını sürdürüyor” diye konuştu.

Bu arazinin satışının mutlaka yapılacağını ve arazilerin planlama yetkisinin Büyükşehir Belediyesi'nde olduğunu vurgulayan Kadir Topbaş, “Bu kaynak belediyenin kasasına girecek ve ulaşımda kullanılacak. Bu kadar net ifade ediyorum. Bu kaynağı mutlaka alacağız. Yargı sürecinde emsallerle ilgili konular da olsa, plan yapma yetkisi yine belediyededir. Belediye yaptığı bu planın arkasında duracaktır. Yargıdan farklı bir şey çıksa bile biz orada yine plan yapma yetkisine sahibiz. Yargının öngördüğü birtakım düzeltmeler yapıldıktan sonra tekrar Meclisimizden geçerek satış gerçekleşir” şeklinde konuştu.