Libya'da yarım kalan inşaat projeleri tamamlanacak!

Libya'da yarım kalan inşaat projeleri tamamlanacak!Libya Dış Basın İdaresi Genel Müdürü Muhammed Tavil, Libya'da yarım kalan inşaat projelerin Türk şirketlerinin desteği ile tamamlanacağını dile getirdi.


Libya'da Başbakan Abdulhamid Dibeybe liderliğindeki yeni hükümetin geçen ay göreve gelmesiyle Dışişleri Bakanlığına bağlı Dış Basın İdaresinin Genel Müdürü olarak atanan Muhammed Tavil, Ankara'da diplomat olarak yaşadığı yıllarda Türkiye ile kurduğu bağları, yeni hükümetin hedeflerini ve Türkiye-Libya arasındaki ilişkileri anlattı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Libya'nın  Ankara  Büyükelçiliğinde 2015'ten bu yılın başına kadar ikinci katip ve ticari ateşelik görevlerinde bulunan Tavil, "kardeş ülke Türkiye Cumhuriyeti'ndeki" görevinin mesleki yaşamında önemli bir dönemeç ve tecrübe olduğunu belirtti. Tavil, "Kardeş diyorum çünkü biz ve Türk halkı arasında kültürel ve tarihi bağlar bulunuyor." dedi.

Libya

Geçen ay göreve gelen, Başbakan Abdulhamid Dibeybe önderliğindeki Libya Ulusal Mutabakat Hükümetinin genel hedefinin istikrar ve kalkınmanın hız kazanması olduğunu kaydeden Tavil, ülkede yarım kalan tüm altyapı projelerinin tamamlanması için çalışılacağını belirtti.

Tavil, bu projelerde Türk firmalarının rolüne dikkati çekerek, "Türkiye'nin bu projelerde büyük payı var. Şu an Libya'da sahada faaliyet gösteren 3-4 büyük Türk firması var. Bu şirketler elektrik ve inşaat alanında önde geliyor. Türkiye'de görev aldığım sırada bir inşaat şirketi için çalışan yaklaşık 300 kişiye vize verdik. Yeni hükümetin göreve gelmesiyle, yarım kalan bu projelerin tamamlanması için girişimler yoğunlaştı." dedi.

Libya'da on milyarlarca dolarlık yatırım potansiyeli Türk firmaları bekliyor!