İlçe ilçe yarım kalan inşaatlar tespit ediliyor!

İlçe ilçe yarım kalan inşaatlar tespit ediliyor! İlçe ilçe yarım kalan inşaatlar tespit ediliyor!

Kağıthane’de çöken bina ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçti. İlçe ilçe yarım kalan inşaatlar ve risk oluşturan istinat duvarları tespit ediliyor. Yapılacak tespitler sonrası duvar güçlendirme ya da çukur doldurma çalışmaları başlayacak.Kağıthane’de çöken binanın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ilçe belediyeleri düğmeye bastı. Yapımına başlanmış ancak yarım kalmış tüm inşaatların istinat duvarlarının tespitinin yapılması yönünde talimat verildi. Uzun zaman yapımına ara verilen şantiyeler hem bakanlık hem de ilçe belediyelerince tek tek tespit ediliyor. 

Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'ün haberine göre; çalışmalar için ilk adımı Kağıthane Belediyesi attı. Geçtiğimiz günlerde ilçede yarım kalan bir inşaatın istinat duvarı çökünce etrafındaki yapılarda da hasara yol açmış ve yıkımlar yapıldı. Belediye, bölgedeki diğer şantiyeleri de denetime başladı ve riskli alanları tespit etti.

YARIM KALAN DÖNÜŞÜM

Çalışmaların hızla sürdüğü diğer bir bölge de kentsel dönüşüm projeleri olan bölge Kadıköy ilçesine bağlı Fikirtepe oldu. Bölgede yarım kalan ve uzun zamandır çivi çakılmayan projelerin inşaatında çökme riski olduğu yönünde tutanaklar hazırlandı. İnşaat alanlarına asılan tutanaklarda şu bilgiler yer aldı: “Risk altında olan iksa imalatının, inşaat, çevre yollar ve çevre yapılar için can ve mal güvenliği açısından tehlike arz etmesinden dolayı iş bu tutanak İmar Kanunun 39. maddesi mucibince düzenlenmiş olup, 3 nüsha olarak imza altına alınmış ve 1 nüshası inşaat mahaline asılmıştır.”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin yaptığı açıklamalara göre; İstanbul’un tüm ilçelerinde inşaatı devam etmeyen tüm projeler tespit edilecek. Gerekli yerlerde bakanlık, gerekli yerlerde ise ilçe belediyeleri duruma müdahale edecek. İstinat duvarının güçlendirilmesi durumunda güçlendirilecek, çukurların doldurulması gerekiyor da doldurulacak. Kamu can ve mal güvenliğinde tehdit gördüğü noktada müdahalesini yapacak, yapılan masraflar da ilgili projenin müteahhidinden isteyecek. Ayrıca bakanlık, inşaat çalışmalarını yarım bırakıp vatandaşı mağdur eden firmalar için de bir düzenlemelerde bulunacak. Yükümlülüklerini yerine getirmeyen firmalara karşı tek taraflı fesih hakkı kullanılacak. Öte yandan çökme olayının yaşandığı Kağıthane’de Çevre ve Şehricilik Bakanı Murat Kurum’un talimatıyla kentsel dönüşüm çalışmaları başlatıldı.

İSTİNAT DUVARI NEDEN ÇÖKER?

 

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe “İstinat duvarı neden çöker?’ sorusunu şu şekilde yanıtladı: “ İstinat duvarını bir yapı olarak düşünmek gerekir. Zemine ve gelecek yüke göre bir proje hazırlanır ve ona göre inşa edilir. Bir de istinat duvarlarının altını boşaltmamak lazım. Biz nasıl ayaklarımız havada duramazsak, altı kazılan istinat duvarları da dayanamaz, çöker. Diğer bir önemli nokta da bakımı. İstinat duvarlarının arkasındaki suyu boşaltmak, suyu dışarıya çıkaracak sistemi kurmak lazım. Doğru projelendirilen istinat duvarı çökmez. Duyduğumuz olayların sebebi bakımsızlık, ihmal ve denetimsizlik. Kağıthane’den önce Sütlüce’de ve birçok bölgede bunu yaşadık.”

RİSK HARİTASI YAKINDA ÇIKACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracak, riskli binaları öncelikli olarak dönüştürecek yeni dönem için çalışmalara başladı. Bakanlık, “En riskli alanların 3 ay içerisinde Bakanlığa bildirilmesi gerektiğini” genelgeyle 81 ile gönderdi. Bakanlığın verdiği 3 aylık süre mayıs ayında dolacak. Yol haritasını belirleyecek rapor sonrası bakanlık çalışmalara başlayacak. Kamu ve özel sektörü işbirliğiyle yılda 300 bin, önümüzdeki 5 yılda 1.5 milyon konut dönüşecek.

Kağıthane'de kentsel dönüşüm başlıyor!

Kentsel dönüşüm çalışmalarını süratle tamamlayacağız!