19 / 08 / 2022

Kağıthane'de kentsel dönüşüm başlıyor!

Kağıthane'de kentsel dönüşüm başlıyor!

Kağıthane Yahya Kemal Mahallesi'nde incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, bölgede yatay mimari esaslı örnek bir kentsel dönüşüm projesine başlayacaklarını söyledi.Kağıthane Yahya Kemal Mahallesi, Akıcı Sokak'ta, AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan ile birlikte yıkılan bina çevresinde yapılan çalışmaları yerinde  inceleyen Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 

İstanbul Ses Gazetesi'nde yer alan habere göre; hak sahipleriyle görüşmelerin yapıldığını söyleyen Başkan Öztekin, "Bugün 5'inci gün. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile valiliğimiz ve belediye çalışanlarımızla sahadayız. Vatandaşlarımızla sürekli beraberiz. Hem sabah hem gece görüşmeler yapıyoruz. Şu ana kadar süreç iyi birşekilde devam ediyor. Bizim ilk durumda kendiliğinden çöken bir binamız var, sonrasında kontrollü bir şekilde yıkım yaptığımız binamız var. Toplamda 13 dairemiz vardı. Bu 13 bina hak sahipleri ile görüştük. Onlara bugün eşya yardımlarıyla ilgili 35 bin lirayı yatırıyoruz.  Aynı zamanda belediye olarak da hem konaklama, yemek ve diğer ihtiyaçlarla ilgili Afet Koordinasyon Merkezimizi Yahya Kemal Spor Kompleksi'nde kurduk. Orada bakanlık vevaliliğimizle çalışmaları yürütüyoruz. Vatandaşlarımız dilediği zaman oradan bilgi alıyor. Bugünden itibaren taşınma süreçlerine başlamış olduk. Bir taraftan da tahliyeler kontrollü bir şekilde devam ediyor. Tahliye işlemleri bittiğinde diğer binaların yıkım işlemlerine başlayacağız" diye konuştu. 

Kağıthane de kentsel dönüşüm başlıyor!

"BAKANLIK VE  TOKİ  ELİYLE BÖLGEYİ YENİLEMEK İSTİYORUZ" 

Bölgedeki çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Öztekin, "Bölge ile ilgili öncelikle bakanlık tespit durumu yapacak. 26 binamız ile ilgili çalışmalar tamamlandı. 24 bina hakkında yıkım kararı verildi. 2 bina daha önce yıkılmıştı. Geri kalanbölgedeki diğer etkilenme alanında binalarımızla ilgili hızlı bir şekilde hem zemin etüdü hem de karotlar alınmak suretiyle o binaların depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda tespitler yapılacak. Şayet depreme dayanıksız çıkarsada bölgedeki kentsel dönüşüm alanını genişleterek bakanlık ve TOKİ eliyle örnek bir proje  başlatacağız" dedi.

"250'YE YAKIN MİSAFİRİMİZİ ÇEVREDEKİ OTELLERDE AĞIRLIYORUZ" 

Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, "Yıkımı yapılan ve yıkım kararı verilen bina sakinleri nerede kalıyor" sorusuna da "Vatandaşlarımızı belediyemizin koordinasyonunda çevre otellere ve misafirhanelere yerleştirdik. Dün aldığım son rapora göre 250'ye yakın misafirimizi çevredeki otellerde ağırlıyoruz. İlk başlarda bu sayı 300'lerdeydi. Her geçen gün sayı azalıyor bu da taşınmaların olduğunu gösteriyor" açıklamasında bulundu. 

"KİMSEYİ MAĞDUR ETMEDEN BÖLGEYİ BOŞALTIYORUZ" 

Ailelere yapılan yardımlarla ilgili konuşan Öztekin, "Bizim ilk başta ilk gün, her aileye kiracı ve ev sahibi ayrımı yapmadan 5 bin lira yardım yaptık. Sonrasında da binası yıkılanlarla ilgili 35 bin lira bugün yardımda bulunuyoruz. Ayrıca ev sahiplerine de her ay 1.500 lira kira yardımı bakanlık aracılığı ile yapıyoruz. Eğer kiracıysa 1.500 lira taşınma ve bir aylık kira yardımı olarak da 1.500 lira yardım yaparak toplam 3 bin lira da onlara vermiş oluyoruz. Böylece kimseyi mağdur etmeden bölgeyi boşaltıyoruz" şeklinde konuştu. 

"YAKLAŞIK 5 MİLYONLUK BİR FON AKTARILDI BÖLGEMİZE" 

Başakn Öztekin, son olarak şunları söyledi: "750 bin liralık fon oluşturulmuştu. Bugün 5 milyona çıkarıldı denildi" sorusuna ise, "İlk gün o 5'er bin lirayı toplam 139 daireye dağıttık. O da bu rakama tekabül ediyor. Ardından kira yardımları başlamak üzere şuan da 4 milyon daha fon aktarıldı.''

Kağıthane'de kentsel dönüşüm başlayacak!

Mevlüt Öztekin: Kağıthane'de mağdur ailelere 35 bin TL yatırdık!