Londra'da 210 milyon sterlinlik rekor ev satışı!

Londra'da 210 milyon sterlinlik rekor ev satışı! Londra'da 210 milyon sterlinlik rekor ev satışı!

Çinli bir emlak devi Londra'da Hyde Park manzaralı saray yavrusunu 210 milyon sterlin ile rekor fiyattan satın alıyor... 


Çinli bir emlak devi Londra'nın konut fiyatı satış rekoru kırmaya yaklaştı. Knightsbridge'de yer alan 45 odalı köşkün satış değeri 200 milyon sterlinin (262 milyon dolar) üzerinde.

BloombergHT'de yer alan habere göre; Cheung Chung Kiu'nun özel aile ofisi, ofis sözcüsünün e-posta açıklamasına göre, 2-8a Rutland Gate'te bulunan Hyde Park manzaralı saray yavrusunu almak için anlaştı. Anlaşma Londra'nın cansız lüks konut piyasası için olumlu bir gelişme ve ayrıca dünyanın en zenginlerinin zayıf sterlinin cazibesine kapıldığının da sinyali.

Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynağa göre satış fiyatı yaklaşık 210 milyon sterlin olacak. İngiltere'de bir konut için ödenen en yüksek tutar olacak anlaşma, yaklaşık 10 yıl önce Oxfordshire'da bi kırevi için ödenen 140 milyon sterlini gölgede bırakıyor.

Bu satış küresel ölçekte emlak piyasasında varılan en büyük anlaşmalardan biri olacak. Aynı zamanda satış, ünlü hedge fonu yönetici Ken Griffin'in geçen yıl Manhattan'da bir teras katı için ödediği 238 milyon doları da geride bırakacak.

Çinli yatırmcı köşkün tek konut olarak korunacağı ya da lüks bir apartmana çevrileceği konusunda henüz bir karar vermedi. Ofis sözcüsü konutun yakınında bulunan Peninsula London projesine bakılırsa, binanın apartman dairelerine çevrilmesi durumunda değerinin 700 milyon sterline kadar çıkabileceğini açıkladı.