20 / 08 / 2022

Lübnan'daki Türk Hastanesi'ni açma çalışmaları TİKA tarafından başlatıldı!

Lübnan'daki Türk Hastanesi'ni açma çalışmaları TİKA tarafından başlatıldı!

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), "Sayda Türk Travma ve Rehabilitasyon Hastanesi"nde çalışmalara başladı.



Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Beyrut Limanı'ndaki şiddetli patlama esnasında 4 hastanenin devre dışı kaldığı Lübnan'da halkın yaralarını sarmak için açılması talimatı verdiği "Sayda Türk Travma ve Rehabilitasyon Hastanesi"nde çalışmalara başladı.

TİKA Beyrut Ofisi Koordinatörü Orhan Aydın, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Hastanesi binasının inşaat, mekanik ve elektrik sorunlarının giderilmesine yönelik bakım, onarım ve tadilat çalışmalarını başladıklarını belirtti.

Türk Travma ve Rehabilitasyon Hastanesi'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda TİKA tarafından tam donanımlı olarak inşa edilerek 2010'da Lübnan makamlarına teslim edildiğini hatırlatan Aydın, iki bloktan meydana gelen 100 yatak kapasiteli Türk Hastanesi'nin bugüne kadar Lübnan kaynaklı çeşitli nedenlerden ötürü faaliyete geçemediğini kaydetti.

Aydın, Beyrut Limanı'nda yaşanan patlamadan sonra yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda üst düzey ziyaretler gerçekleştirildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Serkan Topaloğlu ve TİKA Başkanlığı Ortadoğu ve Afrika Dairesi Başkanı Bülent Korkmaz'ın Lübnan'daki temaslarında Türk Hastanesi'nin bir an önce hizmete girmesi konusunu ele aldıklarını dile getiren Aydın, sözlerine şöyle devam etti:

"Daha sonra Lübnan Sağlık Bakanlı ile bir eylem planı imzalandı. Bu kapsamda 10 yıldır kullanılmayan hastanenin eksiklerinin giderilmesine yönelik TİKA, Sağlık Bakanlığı ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yürütülecek sorumluluklar belirlendi."

Aydın, bugün itibariyle TİKA olarak hastane binasının inşaat, mekanik ve elektrik sorunlarının giderilmesine yönelik bakım, onarım ve tadilat çalışmalarını başlattıklarını belirterek, "İki ay içerisinde bu çalışmaları tamamlayarak, Türk Hastanesi'nin hasta kabulüne başladığı müjdesini vermek istiyoruz." diye konuştu.

TİKA Beyrut Ofisi olarak 10 seneden bu yana Lübnan'da 100'den fazla proje gerçekleştirdiklerini belirten Aydın, sağlığın dışında eğitim, turizm, meslek edindirme tarihi yapıların restorasyonu, hayvancılık gibi birçok sektörde Lübnan'a destek çıkmaya devam ettiklerini dile getirdi.

- Türk Hastanesi, Lübnan'ın yeniden imarına katkı için inşa edildi

Türk Travma ve Rehabilitasyon Hastanesi, Lübnan'ın yeniden imarına katkı için Fransa'da gerçekleştirilen "2. Donörler Konferansı"nda taahhüt ettiği 20 milyon dolarlık bağış kapsamında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından inşa edildi.

Başkentin 44 kilometre güneyinde yer alan Sayda şehrinde yapım ve donanımı tamamlanan Türk Travma ve Rehabilitasyon Hastanesi, yaklaşık 17 milyon dolar maliyetle Lübnan'a kazandırıldı.

Toplam 14 bin metrekare kapalı alan üzerine projelendirilen ve 12 bin metrekare oturma alanına sahip Sayda Türk Hastanesi, 2 ana bloktan meydana gelip toplam 100 hasta yatağı kapasitesiyle hizmet verebilecek konumda bulunuyor.

Acil servis, yoğun bakımlar, ameliyathaneler ve teknik birimlerin planlandığı tedavi bloğu ve idare, hasta yatak birimlerinin planlandığı hasta bakım bloğundan meydana gelen Sayda Türk Hastanesi, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kasım 2010'da açılışı gerçekleştirilerek Lübnan'a teslim edildi.

- Türk Hastanesi, yıllarca iç anlaşmazlıkların kurbanı oldu

Fakat Sayda Türk Hastanesi, yıllardan beri tüm donanımıyla hizmet verebilecek durumda olmasına rağmen Lübnan'daki iç siyasi anlaşmazlıklardan dolayı hizmete açılamadı.

Lübnan Sağlık Bakanlığı Hukuk Müsteşarı Hüseyin Muhaydili, Türk heyetleri ile görüşmelerde, Sayda şehrindeTürk Hastanesi'nin üzerinde inşa edildiği arazinin Sayda Belediyesi'ne tahsis edilmesi sebebiyle Sağlık Bakanlığı'nın yıllarca hastaneyi devralamadığını söyledi.

Türk Hastanesi'nin 2013'te Başbakanlık kararıyla ruhsatlandırıldığını aktaran Muhaydili, Mayıs 2020 tarihinde de Sağlık Bakanlı ile Sayda Belediyesi arasında imzalanan protokolden sonra hastanenin bulunduğu arazinin belediyeden Sağlık Bakanlığı'na devredildiğini söyledi.

TİKA, Osmanlı dönemi eseri Nablus Belediye Kütüphanesini restore etti!