Lüksün yeni merkezi City's yılda 1 milyar $ harcatacak

Lüksün yeni merkezi City's yılda 1 milyar $ harcatacak

En lüks alışveriş merkezi City's Nişantaşı, kapılarını bugün açıyor. 150 milyon dolarlık projenin ekonomiye 1 milyar dolar, Terakki Vakfı'na ise 3.3 milyon dolar katkı sağlaması bekleniyor.
EN zenginlerin alışveriş merkezleri Londra'daki Harrods ve Paris'teki La Fayette'e alternatif olarak yaratılan City's Nişantaşı bugün kapılarını açıyor. Ekonomiye 1 milyar dolar, katkı sağlayacak olan City's Nişantaşı'nın basın tanıtımına yatırımcı şirket olan Gülaylar Group'un İcra Kurulu Başkan Yardımcısı İlhan Gülay, City's Nişantaşı Genel Müdürü Kazım Çizmeci, mağaza yetkililerinin yanı sıra Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de katıldı. Sarıgül yaptığı konuşmada `City's Nişantaşı ekonomiye 1 milyar dolar, arsa sahibi Şişli Terakki Vakfı'na ise 3 milyon 300 bin dolar katkı sağlayacak' dedi.


150 MİLYON DOLARA MAL OLDU


ARSA bedeli hariç 150 milyon dolarlık projede 5 yıldızlı otel hizmetleri verileceğini ve birçok ilklerin yer alacağını hatırlatan Kazım Çizmeci, 126 mağazanın 120'sinin kiralandığını 6 mağazanın ise sürpriz yeni markalar için rezerve edildiğini söyledi. Çizmeci, birçok ünlü markanın ilk kez City's Nişantaşı'yla giriş yapacağını ancak yerli yabancı oranını yarı yarıya tutmaya gayret gösterdiklerini söyledi. City's Nişantaşı'nın özelliklerinden birinin de dış cephesinde yayına başlayan 16 metre yüksekliğe ve 6 metre genişliğe sahip en büyük dış mekan LED ekran olduğunu belirten Kazım Çizmeci, bu alanın reklam amaçlı kullanılacağını belirtti.


 


Yerin altı 10 kat otopark


 


17 kattan oluşan City's Nişantaşı, toplam 20 bin 495 metrekare kiralanabilir alana sahip. Bin 600 araç kapasiteli, otopark katları için zeminden aşağıya 42 metre kazı yapıldı, 10 kat araçlara açıldı. Enerji tüketiminde yüzde 60 tasarruf sağlayan klima sistemi kullanıldı. 3 metre tavan yüksekliğinde asansörler kullanıldı. JBL marka müzik yayın sistemine yer verildi.15 yıl ampül değiştirmeden, LED armatürlere el sürmeden kullanma sağlandı. Ayrıca Celal Çapa imzasıyla gece hayatını yaşatacak olan bir eğlence merkezi de var.


 


Akmerkez'e ilk kardeş geliyor


 


İNŞAAT sektörünün önde gelen şirketlerinden Garanti Koza, Akkök Grup şirketlerinden Akiş Gayrimenkul ve Hollandalı Corio'nun yaptığı dev projenin tanıtımı yapıldı. 1 milyar doların üzerinde bir yatırımla inşa edilen Akkoza Projesi, Esenyurt'ta toplam 400 bin metrekare arazi üzerinde inşa edilecek. Proje, 5 bin 500 adet konuttan ve 5 ayrı etaptan oluşacak. Projede Akkoza Alışveriş Merkezi, tenis başta olmak üzere spor ve her türlü sosyal aktiviteye ev sahipliği yapacak Club Istanbul, sosyal alanlar, Akkoza Park, özel okul ile tam teşekküllü özel bir hastane yer alacak. Akkök Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Raif Dinçkök, Corio Türkiye İcra Kurulu Başkanı Koray Özgül ve Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Binark'ın ev sahipliğinde gerçekleşen davette perakende sektörünün önde gelen markalarının üst düzey yöneticileri de yer aldılar. Akkoza AVM ve Akkoza projesinin mimarı projesini üstlenen önde gelen mimari gruplardan Development Desing'ın kurucu ortağı Roy Higgs `Akkoza Projesi'nin İstanbul'un enerjisini ve heyecanını yakalayan, modern tarzı ve geleneksel ruhuyla çarpıcı bir buluşma noktası olacağına inanıyorum' dedi. Proje bittiğinde Akmerkez'in yaklaşık 2 katı büyüklüğünde olacak.


HAKAN SADIÇ