Mahmut Özgener: Dalgakıran'da süre uzatılsın!

Mahmut Özgener: Dalgakıran'da süre uzatılsın!

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, düzenlenen meclis toplantısında Oda ve İzmir ile ilgili taleplerini sıraladı. Özgener,  Dalgakıran Projesi'nde sözleşme süresinin uzatılmasını talep etti.


İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, AK Parti  İzmir  Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci'nin de katılımıyla düzenlenen meclis toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. 

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, Oda ve İzmir ile ilgili taleplerini sıralayan Özgener, Pasaport Limanı Turizm Dönüşüm (Dalgakıran) Projesi sözleşmelerinin 2021 yılında sona ereceğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı: "Eğer bu süre uzatılır ve kıyı bölgesi, Marina Projesi ve Konak Pier bir bütün olarak değerlendirilirse, bu bölgeyi İzmir'e en güzel şekilde kazandırabileceğimize inanıyoruz. Odamız buradaki hayalini gerçekleştirebilirse yap-işlet-devret modeli ile İzmir'e eşsiz bir değer kazandırmış olacak."

2021'de sona erecek

Toplantıya Ege İhracatçılar Birliği Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk de katılım gösterdi. Toplantıya Dalgakıran Projesi ile ilgili taleplerini anlatarak sözlerine başlayan Özgener, 27 Ocak 2012'den kira, üst kullanım hakkı bedeli ve vergi kalemlerinde 5 milyon 251 bin 670 TL harcadıkları Dalgakıran Projesi'ndeki sözleşmelerinin 2021 yılında sona ereceğini alattı. Bu sürenin uzatılmasını istediklerini söyleyen Özgener, "Eğer bu süre uzatılır ve kıyı bölgesi, Marina Projesi ve Konak Pier bir bütün olarak değerlendirilirse, bu bölgeyi İzmir'e en güzel şekilde kazandırabileceğimize inanıyoruz. Odamız buradaki hayalini gerçekleştirebilirse yap-işlet-devret modeli ile İzmir'e eşsiz bir değer kazandırmış olacak" ifadelerini kullandı.

Eski fabrika alanına kültür merkezi

Alsancak bölgesindeki Tekel eski Sigara Fabrikası'ndaki alanın Kültür Merkezi'ne dönüştürülebileceğini söyleyen Mahmut Özgener, projenin bölgeye değer kazandıracağını söyledi. Başkan Özgener, "Kültürpark'ta halka yönelik butik fuarların da düzenlenmesi gerektiğine inanıyoruz.  Semt pazarlarında süt ürünleri ve gıda maddeleri satışındaki kontrollerde denetimin artırılmasını, ilgili kurumların koordineli çalışmasını istiyoruz. "diye konuştu.

İzmir'e özel imar yönetmeliği

İzmir'e özel bir çözüm için yine kente özel bir imar yönetmeliğinin gerekli olduğunun altını çizen Başkan Özgener, "İzmir'in mimari açıdan da ruhuna uygun şekillendirilmesi için bu konuda yerel yönetimlere büyük görev düşüyor. Kentsel dönüşüm çalışmalarının hızla sürdüğü kentimizde, mevcut hafriyat döküm sahaları yeterli gelmemekte, bu konuda da ciddi bir ihtiyaç söz konusu. İzmir varlığını Körfez'e ve limanlarına borçlu bir kent. Bu nedenle İzmir Limanı'nı geliştirecek ve Körfez'in sağlığını yeniden kazandıracak Körfez Rehabilitasyon ve Liman Derinleştirme Projesi'nin hızlıca tamamlanması kentimizin önceliğidir" dedi.