Malatya Yeşil Topsöğüt konutları inşaatı durduruldu mu?

Malatya Yeşil Topsöğüt konutları inşaatı durduruldu mu?Malatya Yeşilyurt Belediyesi tarafından inşa edilen Yeşil Topsöğüt konutları inşaatının imara aykırı bir şekilde gerçekleşmesi sebebiyle durdurulduğu iddia edildi. 


Malatya Yeşilyurt Belediyesi Temmuz ayı meclis toplantısında inşası devam eden Yeşil Topsöğüt Konutları'nın son durumu ele alındı. Sözcü'den Evrem Demirdaş'ın haberine göre; CHP Grup başkanvekili Günnur Tabel, söz konusu inşaatın  Milli Emlak tarafından durdurulduğunu ve Yeşilyurt Belediyesi'nin mahkemeye verildiğini iddia etti. 

Yeşilyurt CHP Grup Başkanvekili Günnur Tabel, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Yeşilyurt Belediyesi’nin 136 daire, 7 blok, 6 dükkândan oluşan  Yeşil Topsöğüt konutlarının temeli 10 Ocak 2020 tarihinde atılmıştır. Edindiğimiz bilgilere göre Milli Emlak tarafından tahsis edilen ve 2020 yılında Yeşilyurt Belediyesi tarafından temeli atılan ve yaklaşık 1 buçuk yıldır inşaatı süren Yeşil Topsöğüt konutlarında İmara aykırı işler yapıldığı gerekçesiyle Milli Emlak, Yeşilyurt Belediyesi'nin çalışmasını durdurmak için mahkemeye vermiş ve yürütmeyi durdurma kararı almış. Bu konuyu temmuz ayı belediye meclis toplantımızda belediyeye soru önergesi vererek başkanlığa sundum ancak sözlü cevap yerine önümüzdeki ay bana yazılı cevap vermeyi tercih ettiler” şeklinde konuştu.

Malatya Yeşil Topsöğüt konutları inşaatı durduruldu mu?

CHP'li Günnur Tabel, Yeşilyurt Belediyesi'ne şu soruları sordu? 

"1-Milli Emlak tarafından tespit edilen imara aykırılıklar nelerdir?

2-Projeden ev satın alan kişilere tapuları verilmiş midir? Verilmemişse bu kişilerin mağduriyeti nasıl giderilecektir?

3-Tapu alamayan yurttaşlardan belediyeye başvuranlar var mıdır? Bu kişilerle ilgili hangi işlemler yapılmıştır?

4-Mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmişse inşaat devam etmekte midir? Böyle bir karar var ve inşaat devam ediyorsa bu suç değil midir?

5-Bu aşamadan sonra sorunun çözümü için belediye olarak ne yapılması düşünülmektedir?"

Malatya Yeşilyurt'taki deprem konutları 6 ayda tamamlanacak!