Malatya'da depremde hasar gören 157 bina yıkılacak!

Malatya'da depremde hasar gören 157 bina yıkılacak!Malatya'nın Arguvan ve Hekimhan ilçelerinde meydana gelen, büyüklükleri 3.0 ile 4.5 arasında değişen depremlerde ağır hasar gören 157 bina yıkılacak.


Malatya'nın Arguvan ve Hekimhan ilçelerinde 21 Mart tarihinden beri oluşan, büyüklükleri 3.0 ile 4.5 arasında değişen depremler sonucunda 157 bina büyük hasara yol açtı. Depremlerin sonrasında kentte çalışmalar başlatılırken, hasarlı evlerde yaşayanlar için çadır kurulup yardımlar yapıldı. Depremlerin ardından Arguvan'a bağlı 9 mahallede 106, Hekimhan ilçesine bağlı 8 mahallede ise 51 ağır hasarlı yapı tespit edildi.

İlçelerde 17 mahallede ağır hasar gören 157 yapının, kesin hasar tespiti yapıldı. Binaların yıkılıp, yerlerine yeni binaların yapılacağı belirtildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin 157 ağır hasarlı yapının raporlarını İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'na (AFAD) teslim edildi

Malatya'da, 'İmar Barışı' düzenlemesiyle 25 bin 121 başvuru yapıldığı açıklandı. 'İmar barışı' kapsamında yapılan müracaatlarda, 65 milyon 68 bin liralık tahsilat yapıldı.