Maltepe'deki özelleştirilen Karayolları arazisi mecliste konu oldu!

Maltepe'deki özelleştirilen Karayolları arazisi mecliste konu oldu! Maltepe'deki özelleştirilen Karayolları arazisi mecliste konu oldu!

İstanbul'un Maltepe ilçesindeki bir arazinin imar planında yapılan değişikliğe ilişkin sorunlar meclis gündemine taşındı. Konu ile ilgili olarak İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi soru önergesi hazırladı..
İstanbul'un Maltepe ilçesindeki bir arazinin imar planında yapılan değişikliğe ilişkin sorunlar meclis gündemine taşındı. Konu ile ilgili olarak İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi soru önergesi hazırladı. İlgezdi sorularını Çevre Ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'ye iletti.


İlgezdi önergesinde "İstanbul Maltepe İlçesi Küçükyalı semti Çınar Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 132 dönümlük kamu alanı olan Karayolları arazisi imar planları değiştirilerek, özelleştirilmeye açılmıştır.


TOKİ'nin iştiraki olan Emlak Konut GYO tarafından özelleştirilmesi amacıyla, 21 Nisan 2016'da İstanbul Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından askıya çıkartılan imar planlarına yasal süre içerisinde itiraz edilmiş olup, 20 Mayıs 2016 tarihinde sona erecek itiraz süresinin bitimi beklenmeden ihale tarihi 26 Mayıs 2016 tarihi olarak açılmıştır.


Ayrıca itirazcıların dilekçelerine de cevap verilmemiştir. 7 Haziran 2016 tarihinde yapılan ikinci ihale ile de arazi bir firmaya devredilmiştir. Söz konusu devir, mahalle halkının, itirazları dikkate alınmadan gerçekleştirilmiş olup, Maltepe'nin son yeşil alanının da imara açılması demektir." dedi.


Oysa mahalle halkının söz konusu Karayolları arazisinin yeşil alan olarak değerlendirilmesini ve olası bir İstanbul depreminde güvenli toplanma alanı olarak değerlendirilmesini istediğini belirten İlgezdi 4 soru sordu.


İlgezdi'nin soruları


1. İhale sürecinde hukuksuzluk yapıldığına ilişkin iddialarla ilgili Bakanlık bünyesinde başlatılan bir inceleme/soruşturma var mıdır?


2. Bilindiği üzere söz konusu arazinin imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından re'sen onaylanmıştır. Bu planlara itiraz için yasal sürenin bitimi beklenmeden ihaleye çıkılmasının gerekçeleri nedir?


3. İtirazlara yönelik yasal süreyi beklemeden ihale tarihini açıklayanlar hakkında başlatılan idari/adli soruşturma var mıdır?


4. Mahalle halkı, arazinin yeşil alan ve olası bir depremde toplanma alanı olarak değerlendirilmesini istemektedir. Buna karşın plan dosyasında Maltepe sahilindeki dolgu alanının yeterli olduğu ifade edilmektedir.

- Dolgu alanları deprem esnasında güvenli midir?

- 1999 Marmara Depreminde dolgu alanlarında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı nedir?

- Maltepe ilçesinde belirlenen güvebli toplanma alanları nelerdir? Bu alanlar içerisinde Maltepe Sahilindeki dolgu alan mevcut mudur?