Manisa`da 200 milyon euroluk proje 1 yıldır izin bekliyor

Manisa`da 200 milyon euroluk proje 1 yıldır izin bekliyor

Manisa'da 90 bin metrekarelik Sümerbank arsasını Manisalı işadamlarından 2007 yılında 25 milyon euroya satın alan Hollandalı gayrimenkul firması Redevco, arsa üzerine konulan şerhler, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın açtığı davalar ve ruhsat sorunu ned

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Şirketin yöneticileri Manisa Saruhan Otel'de cuma günü basın toplantısı düzenleyerek süreç hakkında bilgi verdi. Redevco Türkiye İnşaat ve Arazi Geliştirme Direktörü Muharrem Polat, İzmir-İstanbul karayolu üzerindeki 90 bin metrekarelik arsada 54 bin metrekarelik alışveriş merkezi kurmak için projeyi hazırladıklarını, içinde 125 mağaza, 11 bin metrekarelik hipermarket, sinema salonları, elektronik ve yapı marketlerin bulunacağı projede bir türlü inşaata başlayamadıklarını söyledi.


Mahalle baskısı altındayız


Polat, "Mahalle baskısı nedeniyle yatırımın önüne birtakım psikolojik engeller geliyor. İnşaata yılın ikinci yarısında başlamayı düşünüyoruz. Ama arsanın üzerinde şerhler var. Bir türlü kaldıramıyoruz. 'İnşaat ruhsatı vermeyin' diye belediyeye baskı yapılıyor. Öte yandan kazı çalışmaları sırasında Atatürk büstünü başka bir odada koruma altına almamıza rağmen, bu konuda haksız suçlamalarla karşı karşıyayız. Bunlardan dolayı 200 milyon euroluk projeye başlayamadık. Endişemiz giderilmiş olsaydı, şu ana kadar yatırımın yüzde 40'ını tamamlayıp, 80 milyon euroyu Manisa'ya yatırmış olurduk. Bir an önce önümüzün açılmasını istiyoruz" dedi. Polat, projenin bin kişiye istihdam sağlayacağını kaydetti.


 


Türkiye'ye 1 milyar euro yatıracak


Redevco Türkiye Genel Müdürü Patrick van Dooyeweert, 7.6 milyar euroyu aşan değere sahip 800'den fazla gayrimenkul projesi yürüttüklerini söyledi. 20 ülkede faaliyet gösteren Redevco'nun sahiplerinin Hollandalı tekstilci bir aile olduğunu belirten Dooyewert, "Türkiye'de de 1 milyar euroyu aşan yatırım yapıyoruz. Edirne, Erzurum, Ankara-Gordion alışveriş merkezlerinin yapımı sürüyor. 2009 sonunda açmayı planladığımız alışveriş merkezi ile Manisa'yı çekim merkezi yaparız" dedi. Dooyeweert, Manisa'da rüzgâr başta olmak üzere yenilenebilir enerji alanında da yatırım yapmayı planladıklarını söyledi.


Manisa Ortak Girişim Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erdinç Yumrukaya ise dev yatırımın bir kaşık suda boğulmak istendiğini belirterek "Arsaya çok talip geldi ama biz Redevco'yu tercih ettik. Alışveriş merkezi sayesinde artık sinema için İzmir'e gitmek zorunda kalmayacağız" dedi


(Referans)

pus