Adana Belediye Evleri Dönüşüm Projesi 2 yıldır onay bekliyor!

Adana Belediye Evleri Dönüşüm Projesi 2 yıldır onay bekliyor! Adana Belediye Evleri Dönüşüm Projesi 2 yıldır onay bekliyor!

Adana'nın merkez Çukurova İlçesi'ndeki 7 bin hak sahibini ilgilendiren, 6 milyar liralık yatırımla 16 bin konut yapılması planlanan Belediye Evleri Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda 2 yıldır onay bekliyor.
Adana Belediye Evleri Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi, uzun hazırlık sürecinin ardından onay için ilgili bakanlığa gönderildi. Yaklaşık 2 yıldan bu yana onay bekleyen projenin Bakanlar Kurulu kararıyla başlatıldığını anlatan Çukurova İlçe Belediye Başkanı Soner Çetin, “Projemiz, onaylanması için 2 yıldır Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda bekliyor. Projeye sadece imza atılacak. Ben onaylanması için ümitliyim, karamsar değilim” dedi.16 BİN KONUT YAPILACAK


Kentsel dönüşüm yapılacak alanda işyeri ve konut olarak 7 binden fazla hak sahibinin bulunduğunu aktaran Soner Çetin, şöyle konuştu:

“Kentsel dönüşüm alanında son yıllarda süren çalışmaların ardından taşınmazların durumları saptandı, hak sahipleri belirlendi. İnceleme ve değerlendirmelerin ardından yapılacak konutların projeleri hazırlandı. Orada yeni bir yaşam alanı yapacağız. Toplamda 16 bin konut yapılması planlanıyor. Tahmini olarak 6 milyar liralık bir yatırım. Bu Cumhuriyet tarihi boyunca bir defada Adana’ya yapılan en büyük yatırım. Dolayısıyla bunun ülke ve  Adana  ekonomisine de çok büyük canlılık ve hareket getireceğini düşünüyorum. Proje ekonomiye, istihdama katkı koyacak. Projeye onay verilince tedbirimizi alıp firmalardan teminat mektuplarımızı alacağız. Bu kadar büyük bir işin altından herkesin çıkması mümkün değil. Müteahhitler konutları yapacak, hak sahiplerine teslim edecek ve kendine kalan yerleri de satacak. Projemiz süresince 3 bakan değişti. Kendisi de eski bir belediye başkanı olan Çevre ve Şehircilik Bakanımızın en kısa sürede onaylayacağını düşünüyor ve umut ediyorum.”Sözcü