03 / 07 / 2022

Manisa'da beklenen imar planı çalışmaları başladı!

Manisa'da beklenen imar planı çalışmaları başladı!

Manisalının, yıllardır büyük bir heyecan ve istekle beklediği imar planlarının yenilenmesi için ilk adım atıldı. 

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Aytaç Yalçınkaya başkanlığında, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Türkan Taş Köroğlu ve teknik ekibi, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcısı Ulus Kotluca, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Can Mercül ve teknik ekipleri Manisa Merkez İlçeleri ve muhtelif mahallelerinde yapılacak olan İlave ve Revizyon İmar Planı kapsamında yüklenici planlama firması ile bir araya geldi.

 

30 Yıllık Beklenti Gerçeğe Dönüşüyor

 

Manisa Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, 1989 yılında onaylanan Manisa Merkez ilçelerine ait halen yürürlükte olan imar planları çeşitli tarihlerde revize edilerek bugünkü haline geldi. Ancak geçen zaman içinde kentte artan nüfus ihtiyacına yönelik mevcut imar planlarının yetersiz kaldığı anlaşıldığından, yaşanan hızlı ve kontrolsüz kentleşmenin önüne geçilmesi, parçacı planlamanın yarattığı sorunların ortadan kaldırılması, kentleşmenin kontrollü gelişiminin sağlanması, mekânsal gelişme kararlarının geliştirilmesi ve düzensiz yapılaşmanın önlenmesi, sosyal altyapı alanlarının bütüncül değerlendirilmesi için İzmir-Manisa Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı hükümleri çerçevesinde çalışmaların ilk etabı olan "Manisa İli Şehzadeler ve Yunusemre İlçe Merkezleri ile Yunusemre ilçesine bağlı Akgedik, Karaali, Yağcılar mahallelerinde toplam yaklaşık 5 bin 725 hektar alanda 1/5000 ve 1/1000 Ölçekli Revizyon+İlave İmar Planı Hazırlanması Danışmanlık Hizmet Alımı İşi" ihalesi kapsamında 08 Ocak 2018 tarihinde yüklenici firma ile sözleşme imzalanarak 18 Ocak 2018 tarihi itibariyle çalışmalar başlatıldı.

Mutabakatla İlerlenecek

Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Aytaç Yalçınkaya başkanlığında yapılan ilk toplantıda mevcut durum masaya yatırılırken hâlihazırda devam eden arazi çalışmaları ve iş programı hakkında firma tarafından bilgilendirmele gerçekleşti. Çalışmaların en kısa sürede tamamlanması amacıyla, imar planları konusunda ortak problemleri yaşayan Manisa Büyükşehir Belediyesi, Şehzadeler ve Yunusemre İlçe Belediyelerinin işbirliği ile üzerlerine düşen görevler hususunda görüş birliğine varıldı.

Tüm Taraflarla İşbirliği İçerisinde Olunacak


Toplantıda sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve muhtarların planlama sürecine katılımları ve Valilik, Kaymakamlıklar ile ilgili kurumlarla koordineli çalışılması konuları masaya yatırıldı. Yapılacak imar planları hakkında vatandaşların sağlıklı bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesi planlandı.