Mar Yapı inşaatlarına sanatı entegre edecek!

 Mar Yapı inşaatlarına sanatı entegre edecek!Kuyumculuktan inşaat sektörüne geçen Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Özkök inşaatlarına sanatı entegre edecek. Binalara çağdaş sanat tabloları, girişlere de heykel koyacak


Tüm dünyada inşaat ve turizm sektörü sanatın en büyük destekçisi rolünü üstleniyor. Üstelik ortak yaşam alanlarına konan eserler, sanatın daha çok kişi tarafından sevilmesini ve tanınmasını sağlıyor. Hem sanat hem de sanatçı kazanıyor. Bu hafta 2006'da inşaat sektörüne giren, asıl mesleği kuyumculuk olan Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök'le bir araya geldik. Güneşli'deki G Plus satış ofisinde buluştuk. İçeri adım atar atmaz Ahmet Oran, İnci Eviner, Selma Gürbüz, Suat Akdemir, Ömer Uluç gibi sanatçılara ait eserler karşıma çıkıyor. Satış ofisi değil de sanat galerisine girmiş hissi uyandırıyor. Burası gibi Özkök'ün fabrika binasında da baştan aşağı sanat eserleri olduğunu öğreniyorum. Bazen başlarına birşey gelecek diye endişe duysa da aldığı eserleri sergileme taraftarı. Satış ofisine gelenlerin bir sergi gibi tüm odaları gezdiğini ve hatta "Sanatla uğraşan adamın inşaatı da sanat eseri gibi olur" düşüncesiyle ev almakta daha hızlı karar verdiğini anlatıyor. Elbette bu eserleri koyma nedeninin daha fazla ev satmak için olmadığını da ekliyor. 


GİRİŞE HEYKEL kOYACAK 

"Yaptığınız binalara sanatı entegre etmeyi düşünmüyor musunuz?" diye soruyorum. Güneşli'de inşaatını tamamladıkları Divan Oteli'nin odalarına çağdaş sanatçıların tablolarını asacaklarını söylüyor. "Bazı ortak yaşam alanlarına belki kendi koleksiyonumdan da eserler koyarım" diye de sözlerine devam ediyor. Binanın girişine ise bir heykel koymayı planladığını anlatıyor. 


SUSUZ'U BEĞENİYOR 

Seçkin Pirim, Burcu Perçin, Ebru Uygun, Mustafa Horasan son günlerde en beğendiği sanatçılar Özkök'ün. Ama şu sıralar en çok Sabire Susuz'un eserlerine kafayı taktığını öğreniyorum. 


ALTINDAN DAHA ÇOK KAZANDIRIYOR 

Özkök "Bir altını aldığınızda birkaç ay sonra çekmeceye koyabiliyorsunuz. Ama binalar milyonlarca insan tarafından görülüyor. Bu nedenle de ben niş, sanat eseri gibi binalar yapmak istedim" diyor. Sanatı yatırım için toplamadığını ama son 30 yılda sanatın altından daha fazla kazandırdığının da altını çiziyor.


AİLECE KOLEKSİYONERLER

Özkökler ailece sanatsever. Üç çocuğundan ikisinin sanatla yakından ilgilendiğini anlatıyor Münir Bey. Büyük kızı Londra'da, dünyanın en büyük müzayede evlerinden biri olan Sotheby's'te bir ay kursa gitmiş. 11 yaşındaki ufak kızı ise Bebek Şenliği'nde bir resim sergisi açmış ve kazandığı parayla kendine telefon almış.

Sabah