Mardin Ensar ve Saraçoğlu mahallelerinde kentsel dönüşüm çalışmaları başladı!

Mardin Ensar ve Saraçoğlu mahallelerinde kentsel dönüşüm çalışmaları başladı! Mardin Ensar ve Saraçoğlu mahallelerinde kentsel dönüşüm çalışmaları başladı!

Mardin Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirilen Artuklu ilçesi Ensar ve Saraçoğlu Mahallelerinin Kentsel Dönüşüm projesinde projelendirme süreci başladı...Mardin Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından hayata geçirilen Artuklu ilçesi Ensar ve Saraçoğlu Mahallelerinin Kentsel Dönüşüm Projelendirme süreci bitirildikten sonra Şanlıurfa Koruma Bölge Kurulu onayına sunulacak.

Mardin Belediyesi'nin resmi sitesinde yer alan habere göre; Bakanlar Kurulu Kararı ile “Riskli Alan” ilan edilen ve 28717 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren karar sonrasında, Artuklu ilçesi Ensar ve Saraçoğlu Mahalleleri için adım atan Çevre Şehircilik Bakanlığı ile Mardin Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı, Kentsel Dönüşüm Proje çalışmalarına başladı. Kısa bir süre sonra bitecek olan projelendirme süreci Kentsel Sit Alanı Etkileşim Geçiş Alanında olması sebebiyle Şanlıurfa Koruma Bölge Kurulu’nun onayına sunulacak.

Çevre Şehircilik Bakanlığı'nca destek verilen Büyükşehir Belediyesinin yürüteceği projenin onaylamasından sonra, irtibat büroları kurulup mülk sahipleriyle danışmanlık ve uzlaşı sürecine geçilecek. Proje kapsamında mahallelerin sınırları içerisindeki 40 hektarlık alan ve içindeki taşınmazların kentsel dönüşümü yapılacak.

Kentsel dönüşümle yeni bir yaşam merkezi haline gelecek Ensar ve Saraçoğlu Mahallelerinin mevcut okul, camii ve mezarlık alanları korunarak eklenecek yeşil alanlarla vatandaşların nefes alabileceği, rekreasyon alanlarının olduğu refah bir alan haline getirilecek. Mardin tarihi dokusu ve mimarisi göz önüne alınarak yapılan tasarımla; yaşam merkezleri, sosyal donatı alanları, rekreasyon alanları ile yeşil alanlara ağırlık verilecektir.

Ensar ve Saraçoğlu Mahalleleri tamamıyla farklı bir görüntüyle Mardin il genelinde bir cazibe merkezi olacak.

Yeşildirek Kentsel Dönüşüm Projesi 1. Etap çalışmalarında son durum!